21.05.2018 - СОСТАНОК НА СЕКТОРСКАТА РАБОТНА ГРУПА ЗА ПРАВДА
16.03.2018 - Информативен состанок во врска со повикот за проектни предлози за Грант проект ИПА 2014 "Зајакнување на влијанието на граѓанското општество за ефектив
16.03.2018 - Министерот за правда, Билен Салији, учествуваше на отворањето на Петтиот регионален форум за владеење на правото во Југоисточна Европа
07.03.2018 - Реформите на Министерството за правда согласно планот 3-6-9
06.03.2018 - Доделување на првите лиценци за обучувачи на медијатори
06.03.2018 - Средба со делегацијата на Министерството за правда на Република Казахстан за потпишување на Договор за екстрадиција
02.03.2018 - Евидентни реформи на Министерството за правда согласно барањата на ЕУ и НАТО
21.02.2018 - Министерот Салији и г.Мекнил правен советник на САД изразија спремност за соработка во спроведувањето на реформите во правосудната област
20.02.2018 - На денешната седница на Владата на Република Македонија усвоен е нов Закон за бесплатна правна помош
19.02.2018 - "Стратегијата за реформи во правосудниот сектор" главна тема на средбата меѓу Министерот за правда, г. Б. Салији и г.Т. Драшковиќ - Експерт од ЕУ
09.02.2018 - Министерството за правда ќе го менува Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер
08.02.2018 - Министерот за правда г. Bilen Saliji одржа состанок со претставници на ВИНПРО III проектот
02.02.2018 - Министерството за правда на РМ и Здружението на судиите на РМ, организираа стручна расправа за Законот за Судовите и законот За Судски Совет
02.02.2018 - Jавна дебата по Предлог Законот за извршување и Предлог законот за нотаријат
01.02.2018 - Министерот за правда, Билен Салији, денеска го пречека на протоколарна средба Комесарот за човекови права на Советот на Европа, г. Нилс Муижниекс
26.01.2018 - Министерот за правда, г. Билен Салији, го пречека на средба извршниот директор на Граѓанската асоцијација МОСТ, г. Дарко Алексовски.
18.01.2018 - Средба меѓу Министерот за правда, Билен Салији и Претседателот на УПОЗ, Пеце Грујовски
25.12.2017 - Дебата за законската и институционална рамка за изборниот систем
20.12.2017 - НАЈАВА ЗА ДОСТАВУВАЊЕ ПРЕДЛОЗИ КОИ ПРОИЗЛЕГОА ОД ЈАВНАТА ДИСКУСИЈА ЗА ЗАКОНОТ ЗА СЛОБОДЕН ПРИСТАП ДО ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
20.12.2017 - Министерот за правда Салији, денеска оствари средба со Претседателот и членовите на одборот за следење и оцена на квалитетот на работата на медијацијa
19.12.2017 - Министерот Саљији учествуваше на јавна дискусија за Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер
19.12.2017 - Состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
18.12.2017 - Јавна дискусија за Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер
18.12.2017 - Министерот за правда, Билен Салији, оствари средба со претставници на Меѓународниот црвен крст
11.12.2017 - Саљији – Раснач: Меморандум за соработка помеѓу министерствата за правда на Република Македонија и Република Латвија
07.12.2017 - Обраќање на министерот за правда, Билен Саљији на денешната прес- конференција за Извештајот од увидот во функционалноста на информатичкиот систем
07.12.2017 - Најава за прес- конференција
05.12.2017 - Министерството за правда продолжува со транспарентно работење: на јавноста и се достапни нови документи, информации и податоци
01.12.2017 - Брифинг со претставници на медиумите во Министерство за правда: Транспарентно и отчетно за прашања кои ја засегаат целокупната јавност
01.12.2017 - Најава за брифинг со новинари и уредници
30.11.2017 - Министерот за правда, Билен Салији обезбеди висока поддршка од претставниците на американскиот Стејт департмент
29.11.2017 - Најава за Стратегијата
21.11.2017 - Јавна расправа за Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачи
21.11.2017 - Министерот за правда Саљији на средба со еврокомесарот Хан
16.11.2017 - Состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
15.11.2017 - Покана за учество на јавна расправа по однос на нацрт текст на Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачи
07.11.2017 - Министерот за правда Саљији присуствуваше на Промоција на Матрицата за мерење на перформансите во правосудството
04.11.2017 - Министерот Саљији присуствуваше на презентација на извештајот за соработка помеѓу Академијата за судии и јавни обвинители и Француската Академија
02.11.2017 - Министерот за правда Саљији на Меѓународна судска работилница во Охрид
02.11.2017 - Заврши ИПА Твининг Проектот „Зајакнување на владеење на правото“ финансиран од Европската Унија
01.11.2017 - Соопштение за одржани билатерални состаноци во рамките на Министерски форум за правда и внатрешни работи во Софија, Република Бугарија
26.10.2017 - Учество на Министерот Саљији на ЕУ – Западен Балкан Министерски форум за правда и внатрешни работи
20.10.2017 - Средба Саљији- Дукс
19.10.2017 - Средба на Министерот за правда Саљији со евроамбасадорот Жбогар
09.10.2017 - Министерот Билен Саљији на средба со шефицата на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР
06.10.2017 - Најава за јавен увид на предлог закони
04.10.2017 - Средба Саљији - Герберих
03.10.2017 - Министерот за правда, Билен Саљији во интервју за 360° на ТВ АЛСАТ-М
02.10.2017 - Средба: Саљији- Јазбец
26.09.2017 - СОСТАНОК НА СОВЕТОТ ЗА РЕФОРМА НА ПРАВОСУДНИОТ СЕКТОР
21.09.2017 - Обраќање на Министерот за правда, Саљији по повод 100 дена Влада
21.09.2017 - Известување за почеток на процесот за Преглед на имплементацијата на Конвенцијата на Обединетите нации против корупцијата – Втор циклус
20.09.2017 - ИНФОРМАЦИЈА за Нацрт-Стратегијата за реформа на правосудниот сeктор за период од 2017-2022 година
20.09.2017 - НАЈАВА за Предлог-законот за амнестија
20.09.2017 - МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА г.САЉИЈИ ВО ПРИДРУЖБА НА ЗАМЕНИК МИНИСТЕРОТ г.РИСТОВСКИ СЕ СРЕТНАА СО ПРЕТСТАВНИКОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ВО РМ Г.ДЕЈВИД КАЛЕН
12.09.2017 - Јавна презентација на Нацрт- стратегијата за реформа на правосудниот сектор со Акциски план за период од 2017-2021
11.09.2017 - Министерот за правда, Билен Саљији го посети КПУ Идризово
06.09.2017 - Во просториите на Министерството за правда се одржа четвртиот состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
29.08.2017 - Работна средба со претставниците на Работната група за изготвување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор
18.08.2017 - Во просториите на Министерството за правда се одржа вториот состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
09.08.2017 - Министерот за правда Билен Салији оствари протоколарна средба со амбасадорот амбасадорот на Италија во Скопје, г. Карло Ромео
07.08.2017 - Соопштение за Предлог законот за употреба на јазиците
07.08.2017 - СРЕДБА ОСМАНИ – САЉИЈИ: МАКЕДОНИЈА СТАНА ЧЛЕНКА НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФУНДАМЕНТАЛНИ ПРАВА НА ЕУ (FRA)
31.07.2017 - Министерот за правда Билен Салији се сретна со претставникот на УНИЦЕФ во Република Македонија, г. Бенџамин Перкс
28.07.2017 - Во Министерството за правда на одржа првата средба на членовите на Советот за реформа на правосудниот сектор
27.07.2017 - Во просториите на Министерството за правда се одржа Координативен состанок во врска со Стратегијата за реформа во правосудниот сектор
25.07.2017 - Заменик Министерот за правда г.Оливер Ристовски оствари средба со обвинителката Реј Вудс, правен советник во Амбасадата на САД во Скопје
24.07.2017 - Министерот Салији се сретна со амбасадорот на Република Хрватска во Република Македонија, г-ѓа Данијела Баришиќ
20.07.2017 - Средба меѓу Министерот за правда, Билен Салији и Претседателот на УПОЗ, Пеце Грујовски
17.07.2017 - СООПШТЕНИЕ
14.07.2017 - Средба на Mинистерот за правда на Република Македонија, г-дин Билен Саљији со амбасадорот на Велика Британија во Скопје, НЕ Чарлс Гарет
14.07.2017 - Mинистерот за правда на Република Македонија, г-дин Билен Саљији оствари средба со претседателот на ЗСРМ, Џемали Саити
05.07.2017 - Министерот за правда Билен Салији оствари протоколарна средба со амбасадорот на Федералната Република Германија, НЕ д-р Кристине Д. Алтхаузер
27.06.2017 - Министерот за правда оствари средба со г.Рајнхард Прибе
16.06.2017 - Министерот за правда Билен Салији се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Ваутер Пломп
14.06.2017 - Министерот за правда г. Билен Салији, денеска оствари средба со амбасадорот на Франција, г. Кристијан Тимоние
13.06.2017 - Министерот за правда Билен Салији оствари протоколарна средба со амбасадорот на Република Албанија во Република Македонија, г. Фатос Река
12.06.2017 - Средба на Министерот за правда Билен Салији, со амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар
12.06.2017 - Средба на Министерот за правда г. Билен Салији со амбасадорот, г-ѓа Нина Суомалаинен, Шеф на Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија
09.06.2017 - Министерот за правда се сретна со претставници на Нотарската комора на Република Македонија
08.06.2017 - Министерот за правда г. Билен Салији оствари средба со амбасадорот на САД, НЕ Џес Бејли
01.06.2017 - Новоименуваниот Mинистер за правда Билен Саљији официјално ја презеде функцијата од досегашниот министер Валдет Џафери
18.01.2017 - ВО ФУНКЦИЈА НОВАТА ВЕБ СТРАНИЦА НА БИРОТО ЗА ЗАСТАПУВАЊЕ НА РМ ПРЕД ЕСЧП
31.10.2016 - Се одржа традиционалната манифестација на „Нотарски денови„
31.10.2016 - Министерот Џафери на протоколарна средба со амбасадорот на Франција г. Кристијан Тимониер
28.10.2016 - Објавен Извештај на ЦЕПЕЈ - 2016 година
27.10.2016 - Отворен повик за кандидати за Шеф на Секретаријатот на Регионалната антикорупциска иницијатива
19.10.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери одржа говор на Меѓународниот конгрес за правда кој се одржува во Истанбул.
18.10.2016 - Министерот Џафери оствари службена средба со неговиот турски колега г. Бекир Боздаг
17.10.2016 - Министерот за правда, г. Валдет Џафери на Светскиот конгрес за правда кој се одржува во Истанбул
07.10.2016 - Конференција за финансирање на политичките партии и изборната кампања
04.10.2016 - Министерот Џафери денеска се сретна со амбасадорот на ЕУ, г. Самуел Жбогар
28.09.2016 - Средба на министерот Џафери со г. Александар Арвизу, заменик помошник Државен секретар
27.09.2016 - Известување за почеток на процесот на подготовка на Предлог законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик
22.09.2016 - Средба на Министерот за правда Валдет Џафери со експерти од Правниот сектор на САД
21.09.2016 - Средба на министерот Џафери со претставници на ОБСЕ, ОДИХР, како и со претставници на Венецијанската Kомисија
16.09.2016 - Министерот Џафери се сретна со амбасадорката на ОБСЕ во Република Македонија, г-ѓа Нина Соумалаинен
16.09.2016 - Делегација на Бирото за застапување на РМ пред ЕСЧП во студиска посета на Република Латвија
05.09.2016 - Соопштение
30.08.2016 - Известување
26.08.2016 - Министерот Џафери се сретна со амбасадорот на САД г. Џес Бејли
26.07.2016 - Министерот Џафери на конференцијата – Зајакнување на судската соработка во граѓанските и кривичните предмети
25.07.2016 - Министерот за правда на Италија Андреа Орландо во официјална посета на Министерството за правда на Република Македонија
22.07.2016 - Соопштение
13.07.2016 - ЕУ институционална средба со Министерството за правда
29.06.2016 - Министерот Џафери учествуваше на Конференција на тема- Јакнење на заштитата на правата на осудените лица
16.06.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери оствари средба со заменик амбасадорот на Шпанија г. Фернандо Лопез де Кастро Гаридо
03.06.2016 - Министерот Џафери на Свечена Академија по повод 10 годишниoт јубилеј од основањето на Комората на извршители на Република Македонија
28.05.2016 - Во Охрид одбележана 71-годишнината од Адвокатурата во Република Македонија
27.05.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери додели сертификати за 86 кандидати кои успешно го положија правосудниот испит
25.05.2016 - Меморандум за соработка меѓу Министерството за првда и Универзитетот на ЈИЕ
20.05.2016 - Министерот Џафери додели 116 решенија nа судски преведувачи
11.05.2016 - Известување за испит за медијатори во јунска сесија
10.05.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери денеска се сретна со Амбасадорот на Република Албанија во Македонија
04.05.2016 - Известување - Испит за медијација
04.05.2016 - Средба Џафери - Петерсен
03.05.2016 - Работна средба на министерот Џафери со директорката на АСЈО , Анета Арнаудовска
27.04.2016 - Министерот Џафери се сретна со новиот претседател на Судскиот совет
20.04.2016 - Потпишан Меморандум за соработка со Националниот Совет за родова рамноправност
18.04.2016 - Министерот за правда м-р Валдет Џафери денес одржа состанок со претставниците на Комисијата за изготвување на Граѓанскиот законик
15.04.2016 - Министерот за правда м-р Валдет Џафери учествуваше на заедничка Конференција на тема - ИПА Твининг Проект „Зајакнување на владеењето на правото“
15.04.2016 - Министерот за правда Валдет Џафери се сретна со Министерот за правосудство на Република Хрватска г. Анте Шпрле
14.04.2016 - Министерот за правда м-р Валдет Џафери оствари протоколарна средба со Министерот за правда на Лaтвија, г. Sинтарс Раснач
07.04.2016 - ИНФОРМАЦИЈА ЗА ИСПИТ ЗА МЕДИЈАТОРИ ВО МАЈСКА СЕСИЈА
07.04.2016 - Средба на министерот Валдет Џафери со заменикот обвинител на ЈО на РМ Ферат Елези
05.04.2016 - Новоименуваниот министер за правда Валдет Џафери официјално ја презеде функцијата од досегашниот министер Аднан Јашари
31.03.2016 - Министерот Јашари го одбележа Денот на правосудството
23.03.2016 - Средба на министерот за правда Аднан Јашари со амбасадорите г. Џес Бејли и г. Аиво Орав
22.03.2016 - Министерот Јашари учествуваше на Конференцијата- Ефективна борба против корупција на високо ниво : прашање на личност или систем?
16.03.2016 - Оглас број 1/2016 за вработување на 2 извршители на определено време во траење до 31.12.2016 год во М. за правда - Биро за застапување на РМ пред ЕСЧП
16.03.2016 - ЈАВЕН ОГЛАС за избор на кандидати за судија на Република Македонија во Европскиот суд за човекови права
10.03.2016 - Министерот Јашари учествуваше на Конференција на тема–Усогласено управување и превенција на корупцијата во приватниот сектор
07.03.2016 - Семинар на тема „Унифицирањето на судската пракса во Македонија“
04.03.2016 - Средба меѓу министерот Јашари и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, г. Hoyt Brian Yee и г. JD Waterman политички офицер
02.03.2016 - Конкурс за полно работно време преведувач / толкувач
23.02.2016 - Средба на министерот Јашари со Омбудсманите на Албанија и Македонија
18.02.2016 - Министерот Јашари се сретна со известувачот на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на Европскиот совет
09.02.2016 - Министерот за правда Аднан Јашари вчера се сретна со членовите на Венецианската Комисија Клер Бејзи – Малаурие, Дан Меридор, Ричард Барет и Григори
03.02.2016 - Министерот за правда Adnan Jashari ја реализираше Првата билатерална средба на министер за правда на Р.Македонија со министер за правда на Швајцарија
26.01.2016 - Распоред за полагање на правосуден испит во Февруарската испитна сесија - 2016
22.01.2016 - ИЗВЕСТУВАЊЕ за испитот за медијатори
05.01.2016 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
25.12.2015 - Известување за новите студии на случај за полагање на правосудниот испит
25.12.2015 - Институционална посета на Министерството за правда за следење на статусот на реализација на Итните реформски приоритети
23.12.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
23.12.2015 - Министерот Јашари на дебата на тема: “Како до Европско судство“
21.12.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
21.12.2015 - Јашари:-Расте бројот на Албанците во судството во Македонија
21.12.2015 - Известување за почеток на процесот за подготовка на Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за спречување на корупцијата
21.12.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
21.12.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
14.12.2015 - Соопштение
09.12.2015 - Состанок за Предлог-стратегијата за реформа на правосудниот систем
09.12.2015 - Презентиран Акцискиот план на ДКСК 2016-2019
07.12.2015 - Соопштение - Покана за консултативен настан за Предлог - Стратегијата за реформа на правосудниот сектор
03.12.2015 - Министерот Јашари учествуваше на промоцијата на анализата „Унифицирање на судската пракса во Македонија – можности наспроти предизвици,,
26.11.2015 - Камениот мост засвети во портокалово во поддршка на кампањата против насилството врз жените
23.11.2015 - Министерот Д-р Аднан Јашари во посета на Министерството за правда на Република Бугарија
17.11.2015 - Посета на министерот за правда D-r Adnan Jashari на Црна Гора
05.11.2015 - Завршна конференција на ИПА Проектот 2009
30.10.2015 - Меѓународна научна конференција на тема „Функционирањето на правната држава во Југоисточна Европа“
29.10.2015 - Свечена академија по повод 70 – годишнината од основањето на Врховниот суд на Република Македонија
22.10.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари оствари средба со претставници на Меѓународниот Црвен Крст
22.10.2015 - Промоција на Билтенот на судската пракса на ЕСЧП во издание на Германската фондација за меѓународна правна соработка (ИРЗ) и Биро за застапување на РМ
14.10.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари денес се сретна со г-ѓа Емине Шерифи Лубениќи - Претседателка на Комората на приватните извршители на Р. Косово
14.10.2015 - Меѓународна конференција на тема: „Меѓународните и регионални добри практики за заштита на пријавувачите - whistleblowers“
13.10.2015 - Министерот Adnan Jashari денес оствари протоколарна средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Wilem Wouter Plomp
09.10.2015 - Средба на Министерот Аднан Јашари со делегација на Светска Банка
09.10.2015 - Средба на министертот за правда Аднан Јашари со амбасадорката на Германија во Македонија г-ѓа Кристине Д. Алтхаузер
05.10.2015 - Средба на Министерот за правда г. Adnan Jashari со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија г-ѓа Nina Soumalainen
02.10.2015 - Љубљана , Словенија - Пријателска посета на министерот Јашари на Република Словенија
29.09.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари учествуваше на Конференција на тема “Презентација на Националната Стратегија за развој на пенитенцијарниот систем“
28.09.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари учествуваше на тркалезната маса на тема „Улогата на Судскиот совет и на највисоките судови во заштитата на судиите
22.09.2015 - Министерот за правда д-р Аднан Јашари учествуваше на Конференција на тема „Основање на граѓанска слобода„
16.09.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари се сретна со Специјалниот обвинител Катица Јанева
11.09.2015 - Средба на Министерот за правда d-r Adnan Jashari со новоформираната Комисија за воедначување на казнената политика и со претставници од САД амбасада
11.09.2015 - Средба на министерот за правда d-r Adnan Jashari со амбасадорот на Република Италија во Република Македонија, г.Ернесто Масимино Белели
09.09.2015 - Министерот за правда Аднан Јашари денеска реализираше протоколарна средба со амбасадорот на Република Албанија во РМ, г. Фатос Река
01.09.2015 - Министерот Adnan Јashari во официјална посета на Министерството за правда на БиХ
17.08.2015 - Средба на Министерот Jashari со познатиот обвинител и експерт од Соединетите Американски Држави г. Џон О`Суливан
12.08.2015 - Средба на Министерот Jashari со претставници на Меѓународниот Црвен Крст
13.07.2015 - Меморандум за соработка помеѓу Министерството за Правда на РМ и Британската амбасада во Скопје
19.05.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
15.05.2015 - СООПШТЕНИЕ од работната средба на Министерот за правда со претставници на Синдикатот на УПОЗ
29.04.2015 - Министерот Јашари се сретна со делегацијата на Мониторинг комисијата на ПС на СЕ
28.04.2015 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
20.04.2015 - Официјална посета на Министерот Јашари на Министерството за правда на Р.Албанија
17.04.2015 - Будва, Црна Гора – зам. мин. за правда Билјана Бришкоска - Бошковски учествуваше на Конференција на министрите за правда и внатрешни работи
08.04.2015 - Прв состанок на Управниот одбор на Прокетот ИПА 2010
08.04.2015 - Амбасадорот на Белгија во Македонија г-ѓа Аник Ван Калстер го посети Министерството за правда
01.04.2015 - Австрискиот амбасадор г. Thomas Michael Baier го посети Министерството за правда
31.03.2015 - Ден на правосудството – 31 Март
06.03.2015 - ТРЕТА ГОДИШНА КОНФЕРЕНЦИЈА НА ДКСК
03.03.2015 - Министерството за правда го реши проблемот на граѓаните кои не беа запишани во Управата за водење на матични книги
23.02.2015 - Новиот амбасадор на САД во Македонија г. Џес Бејли ја реализираше првата официјална средба со Министерот за правда, d-r Adnan Jashari
16.02.2015 - Амбасадорот на Швајцарија го посети Министерството за правда
06.02.2015 - Средба на министерот Аdnan Jashari со амбасадорот на Република Кина Wen Zhenshun
05.02.2015 - Министерот за правда d-r Adnan Jashari се сретна со г. Thomas O. Melia
29.12.2014 - Започна полагањето на Правосудниот испит во електронска форма
26.12.2014 - Анкара: Министерот Аднан Јашари го посети Министерството за правда на Република Турција
23.12.2014 - Средба на министерот за правда г. Аднан Јашари, со министерот за правда на Република Албанија г. Насип Начо
10.12.2014 - СЕ ОДБЕЛЕЖА МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА
04.12.2014 - Средба на новиот известувач на Европскиот парламент за Македонија г. Иво Вајгл со министерот за правда d-r Adnan Jashari
03.12.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
03.12.2014 - ЈАВЕН ОГЛАС
02.12.2014 - Работна посета на министерот d-r Adnan Jashari на Затвор Скопје – Скопје
01.12.2014 - Во декемвриската сесија се почнува електронското полагање на правосудниот испит
28.11.2014 - Cоработката значајна алатка која ќе придонесе кон напредок во правничкото високо образование во Југоисточна Европа
27.11.2014 - Имплементација на Конвенцијата на ООН против корупција значаен меѓународен анти - корупциски инструмент
25.11.2014 - Министерот Јашари се обрати на свеченото отворање на Регионалната Конференција организирана од страна на Министерството за Правда, RAI и RACVIAC
24.11.2014 - Амбасадорот на Бугарија во Македонија г. Иван Петков, денес го посети Министерот за Правда Adnan Jashari
21.11.2014 - Министерот Jashari денес се сретна со заменик амбасадорот на Германија во Македонија г. Ханз – Хелге Зандер и Германскиот адвокат г. Стефан Пурнер
18.11.2014 - Министерот за правда d-r Adnan Jashari денеска се сретна со државниот обвинител на Република Косово г. Суле Хоџа и со амбасадорот на Република Косово
18.11.2014 - Известување - Министерство за правда на ден 06.11.2014 во Бирото за јавни набавки под Огласи - Други огласи објави: - Оглас број 29, 30 и 31
17.11.2014 - Известување за почеток на процесот за подготовка на Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за спречување на корупцијата
17.11.2014 - Заедничка прес конференција со Претседателот на Државниот совет за превенција на детско престапништво м-р Миле Гиновски
30.10.2014 - Jashari ги додели решенијата за поставување постојани судски преведувачи во судовите во Република Македонија
22.10.2014 - Jashari се сретна со амбасадорот на Кралството Шпанија во Република Македонија, Н.Е. Рамон Абароа Каранза
21.10.2014 - Jashari се сретна со амбасадорот на Турција во Македонија, Омур Солендил.
21.10.2014 - Денови на „бесплатен правен совет“
20.10.2014 - Брaдке: Македонија е одличен партнер на САД во борбата со тероризмот
17.10.2014 - Свечена академија по повод одржувањето на нотарските денови
16.10.2014 - Венецијанската комисија ги повикува сите политички сили на дијалог за уставните измени
07.10.2014 - Амбасадорот на САД, Пол Волерс и Министерот за правда д-р Аднан Јашари, ја посетија Општина Гостивар и Апелациониот суд во Гостивар
03.10.2014 - Реформи за полагање на правосудниот испит
03.10.2014 - Состанок на Jashari со претставници од Бугарската академија на науките и уметностите
25.09.2014 - Средба: министер Д-р Јашари – Д-р Јожеф Бенце, амбасадор на Република Унгарија
23.09.2014 - На ДУТ се одржа стручно-научна расправа за нацрт-амандманите на Уставот
23.09.2014 - Конференција за започнување на Твининг – проектот ИПА 2010 ,,Поддршка за ефикасна превенција и борба против корупцијата,,
19.09.2014 - Средба : министер Jashari – г. Чарлс Герет амбасадор на В. Британија и г. Овен Џенкинс
17.09.2014 - Продолжуваат активностите за реформа во правосудниот сектор
12.09.2014 - Конститутивна седница на Одборот за медијација
05.09.2014 - Министерот за правда D-r Adnan Jashari во еднодневна посета на Mинистерството за правда на Република Косово
03.09.2014 - Министерот за Правда оствари средба со претставници на Синдикатот на УПОЗ
02.09.2014 - Министерот за правда на Република Македонија оствари D-r Adnan Jashari протоколарна средба со британски амбасадор Чарлс Герет
01.09.2014 - Презентиран Годишниот извештај за работата на Државниот совет за детско престапништво
29.08.2014 - Во пресрет на Извештајот на Европската комисија Вицепремиерот Бесими во посета на Министерството за правда во рамки на циклусот“ ЕУ-ИПА
19.08.2014 - Министерот за правда, д-р Adnan Jashari денес се сретна со Францускиот амбасадор
30.07.2014 - Соопштение
25.07.2014 - Објавен Регистарот на вештаци на вебот на Министерството за правда
24.07.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
24.07.2014 - Средба на министерот Jashari со амбасадорот на Република Хрватска, г. Златко Крамарич
22.07.2014 - Средба на министерот Jashаri и амбасадорот на Република Албанија во Македонија, г. Петрит Бушати
21.07.2014 - Министерот d-r Adnan Jashari се сретна со Н.Е.г. Аиво Орав шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија
18.07.2014 - Средба на министерот D-r Adnan Jashari со претседателот на ЗНМ Насер Селмани
16.07.2014 - Средба на министерот Jashаri и амбасадорот на Германија во Македонија, г-ѓа Gudrun Steinaker
16.07.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
14.07.2014 - Промоција на Регионалната датабаза на судската пракса на Европскиот суд за човекови права
11.07.2014 - Состанок на Работната група за изготвување на Закон за изменување и дополнување на Законот за судовите и на Законот за Судскиот совет на Р. М.
11.07.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ЛИЦЕНЦИ ЗА ВЕШТАЧЕЊЕ
09.07.2014 - Средба: министер за правда D-r Adnan Jashari - Н.Е.г. Аиво Орав шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија
09.07.2014 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
08.07.2014 - Завршна презентација на проектот „Подготовка на ЕУ Секторска програма за поддршка на правда (2014 – 2020)“
03.07.2014 - Средба на министерот D-r Adnan Jashari со амбасадорот на Република Словенија Бранко Раковец
01.07.2014 - Средба на министерот D-r Adnan Jashari со амбасадорот на САД во Република Македонија Paul D. Wolhers
01.07.2014 - Средба на министерот за правда D-r Adnan Jashari со г. Ралф Брет шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје
20.06.2014 - Министерот за правда, D-r Adnan Jashari се обрати на Регионална Конференција на Советот на Европа за промоција на Конвенцијата– MEDICRIME
20.06.2014 - Adnan Jashari ја презеде функцијата министер за правда
12.06.2014 - Состанок Blerim Bexheti – Александра Кас Грање, директор на Генералниот Директорат на Европската Комисија за проширување
07.05.2014 - Доделени решенија на 139 судски преведувачи
17.04.2014 - Работна средба на делегации на министерствата за правда на Република Македонија и Република Косово
31.03.2014 - Соопштение по повод, 31 март, Денот на правосудството
19.03.2014 - Средба , Blerim Bexheti - Герт-Хајнрих Аренс, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР
17.03.2014 - Прес конференција на министерот Blerim Bexheti и Државниот совет за превенција од малолетничко престапништво
12.03.2014 - Конференција за „Правната држава и демократијата“ на ДУТ
05.03.2014 - Продолжуваат преговорите за склучување Договор за правна помош во граѓански предмети помеѓу Р.Македонија и Р.Косово
26.02.2014 - Министерот Bexheti се сретна со Бертран Десмулан, претставник на УНИЦЕФ
26.02.2014 - Годишна конференција на ДКСК за оценка на остварувањето на Државната програма со Акционен план 2011-2015
25.02.2014 - Средба на министерот Blerim Bexheti со амбасадорот Бранимир Мандиќ директор на RACVIAC.
21.02.2014 - Врачени повелби на 13 новоименувани нотари
13.02.2014 - Министерот за правда Blerim Bexheti го назначи Јасер Асани за извршител во Гостивар и Кичево
12.02.2014 - Соопштение - Закон за изменување и дополнување на Законот за вештачење (Службен весник на Република Македонија бр.12/14)
13.01.2014 - Министрите Бесими и Беџети разговараа за користењето на ИПА во ресорот правда
30.12.2013 - Изготвен нацрт текст на Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за спречување на корупцијата
27.12.2013 - Известување
20.12.2013 - Будва, Црна Гора: Министерот Bexheti учествува на форум ЕУ-Западен Балкан
13.12.2013 - Конкурс за именување на извршител
12.12.2013 - Почна петтата обука во Академијата за судии и јавни обвинители
10.12.2013 - Конференција по повод меѓународниот ден за борба против корупцијата – 9-ти декември
06.12.2013 - Конференција за предизвиците, проблемите и перспективите на правната професија во Република Македонија
05.12.2013 - Најава
04.12.2013 - Дебата за проширувањето на ЕУ: Владеењето на правото е основа за евроинтеграцијата
03.12.2013 - Средба на министерот Bexheti со известителот на Комисијата за почитување на обврските и заложбите на земјите членки на СЕ, Роберт Вaлтер
02.12.2013 - Започна примената на Законот за кривичната постапка
30.11.2013 - Работна средба за измените на Изборниот законик
28.11.2013 - Најава
25.11.2013 - Министерот Bexheti го назначи Премтим Ќерими за извршител
15.11.2013 - Министерот Bexheti на ,,Денови на бесплатен правен совет ,, во општините Желино и Јегуновце
14.11.2013 - Министерот Bexheti додели решенија на новите постојани судски преведувачи
13.11.2013 - Состанок на Советот за реформи во правосудниот систем
07.11.2013 - Состанок на Комисијата за изготвување на Грaѓанскиот законик
01.11.2013 - Се одржа јавната расправа по Предлог законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик
31.10.2013 - Соопштение до средствата за јавно информирање
30.10.2013 - Известување за почеток на процесот за подготовка на Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за спречување на корупцијата
29.10.2013 - Средба Bexheti – г. Ралф Брет шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје
11.10.2013 - Пуштена во употреба новата зграда на Јавното обвинителство
08.10.2013 - Врачена повелба на новоименуваниот нотар за Крушево, Нада Петреска Ангелеска
02.10.2013 - Средба на министерот Bexheti со делегација на набљудувачката мисија на изборите на ОБСЕ/ОДИХР
01.10.2013 - Промовирана Збирката пресуди на ЕСЧП по членот 10 – слобода на изразување
30.09.2013 - Пуштен во употреба новиот затвор во Куманово
27.09.2013 - Најава
25.09.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
24.09.2013 - Средба на министерот Bexheti со пратеници во Европскиот парламент
16.09.2013 - Започна изградбата на новиот КПД Идризово
15.09.2013 - С О О П Ш Т Е Н И Е
13.09.2013 - КОНКУРС за именување на извршител
04.09.2013 - С О О П Ш Т Е Н И Е
27.08.2013 - Известување
29.07.2013 - ПРОГРАМА за полагање на стручен испит за вештак од областа на геодезијата
29.07.2013 - Јавен повик за прибирање на барања за полагање на стручен испит за вештак од областа на геодезијата
19.07.2013 - Соопштение
18.07.2013 - Престставник од Министерството за правда на Република Македонија нов антикорупциски експерт во Управното тело на РАИ за Југоисточна Европа
11.07.2013 - Bexheti: Република Македонија се залага за поголема регионална соработка на полето на борбата со корупцијата и организираниот криминал
09.07.2013 - Министерот Bexheti присуствуваше на уништување оружје и дрога во печките на „Југохром Фероалоис“- Јегуновце
08.07.2013 - Соопштение
03.07.2013 - Соопштение
27.06.2013 - Министерот за правда Blerim Bexheti се обрати на конференцијата „Поддршка за унапредување на имплементацијата на медијацијата во Република Македонија“
18.06.2013 - Министерот за правда Blerim Bexheti се сретна со специјалниот известувач на Обединетите нации - Франк Ла Ру
14.06.2013 - Промоција на проектот: „Јакнење на капацитетите на органите за спроведување на законот за соодветно постапување со задржани и осудени лица“
14.06.2013 - Одбележана 15 годишнината од основањето на нотаријатот во Македонија
13.06.2013 - Министерот bexheti ги поздрави учесниците на Основачкото собрание на Комората на вештаци
03.06.2013 - ОГЛАС за пријавување на кандидати за полагање на испитот за извршители
31.05.2013 - Министерот Bexheti се обрати на Семинарот на извршители во Драч, Република Албанија
30.05.2013 - СООПШТЕНИЕ ЗА ОСНОВAЧКО СОБРАНИЕ НА КОМОРАТА НА ВЕШТАЦИ
30.05.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ за основачкото Собрание на Комората на вештаци
30.05.2013 - Најава
30.05.2013 - ОГЛАС ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА НОТАРСКИ ИСПИТ
27.05.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
22.05.2013 - Турската владина агенција ТИКА донираше компјутери за Апелациониот суд
20.05.2013 - Министерот Bexheti присуствуваше на примопредавањето на донација на Основниот суд Гостивар
20.05.2013 - Министерот Blerim Bexheti во посета на општина Гостивар
20.05.2013 - Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Академијата за судии и јавни обвинители и Адвокатската комора на Република Македонија
17.05.2013 - Македонија со одлични постигнувања во исполнувањата на препораките на ГРЕКО
16.05.2013 - Состанок на Работната група за изготвување на Анализа на степенот на усогласеност на националното законодавство со законодавството на ЕУ
16.05.2013 - НАЈАВА
13.05.2013 - Министерот Bexheti присуствуваше на импровизирана судница на ДУТ
29.04.2013 - Состанок на Работната група за измена на Изборниот законик
26.04.2013 - Министерството за правда додели 170 решенија за судски преведувачи во Македонија
23.04.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
22.04.2013 - Министерот Blerim Bexheti учествуваше на пролетното Стручно советување на Нотарската комора на Република Македонија
19.04.2013 - СООПШТЕНИЕ
19.04.2013 - Најава
17.04.2013 - Известување за нотарски испит
15.04.2013 - Известување
12.04.2013 - Белград, Р. Србија - Министерот Blerim Bexheti учествуваше на Регионалната конференција на министрите за правда и внатрешни работи
02.04.2013 - Соопштение за сите дипломирани правници кандидати за полагање на испит за извршители
01.04.2013 - ОГЛАС ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА ИСПИТОТ ЗА ИЗВРШИТЕЛИ ВО ФЕВРУАРСКА, АПРИЛСКА, ЈУНСКА,СЕПТЕМВРИСКА И НОЕМВРИСКА СЕСИЈА ВО 2013 ГОД
01.04.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ТЕРМИНИ ЗА УСМЕН ДЕЛ ОД ИСПИТИТЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
30.03.2013 - Министерот Blerim Bexheti учествуваше на годишното собрание на Нотарската комора на Република Македонија
29.03.2013 - Министерот за правда Blerim Bexheti се обрати на завршната конференција на ,,Проект за македонската судска пракса“
13.03.2013 - Состанок на Меѓуресорската комисија на Европскиот суд за човекови права
12.03.2013 - Македонија и Босна и Херцеговина потпишаа три договори од областа на правосудството
12.03.2013 - Најава
06.03.2013 - Министерот за правда Blerim Bexheti се обрати на Панел дискусијата по однос на извештајот на ЕК
06.03.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
04.03.2013 - Средба: Blerim Bexheti – г. Герт-Хинрих Аренс, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР
28.02.2013 - Состанок на Работната група за подготовка на насоки за натамошен развој на правосудството
28.02.2013 - Министерот Blerim Bexheti се обрати во ДУТ на тема „Афирмација на дејноста извршител во Република Македонија“
28.02.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА КАНДИДАТИТЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
26.02.2013 - Министерот Беџети го посети Бирото за судски вештачења
25.02.2013 - Н А Ј А В А
25.02.2013 - Средба: Blerim Bexheti – делегација на Конгресот на локалните и регионалните власти на Советот на Европа
18.02.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА КАНДИДАТИТЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
18.02.2013 - Средба: Blerim Bexheti - г-ѓа Лоренс Оер амбасадор на Република Франција во Македонија
14.02.2013 - Средба Bexheti – г. Ричард Ховит известувач на ЕП за Македонија и член на Поткомисијата за човекови права на Европскиот Парламент
11.02.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
08.02.2013 - О Г Л А С
01.02.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
28.01.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
28.01.2013 - И З В Е С Т У В А Њ Е
25.01.2013 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
21.01.2013 - Даблин, Ирска - Министерот Беџети учествуваше на неформален состанок на Советот на министрите за правда и внатрешни работи
16.01.2013 - Најава
11.01.2013 - С О О П Ш Т Е Н И Е
29.12.2012 - Министерот Блерим Беџети се обрати на основачкото Собрание на Комората на проценувачи
26.12.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ за основачкото Собрание на Комората на проценувачи
24.12.2012 - Министерот Беџети врачи повелби на тројца нотари
21.12.2012 - Агенцијата за управување со одземен имот одржа јавна лицитација за продажба на кривично стекнат имот
21.12.2012 - Најава
18.12.2012 - Советување за Законот за прекршоци во практичната примена
17.12.2012 - Министерот за правда Blerim Bexheti на именуваните извршители им врачи повелби
17.12.2012 - НАЈАВА
14.12.2012 - СООПШТЕНИЕ - ОСНОВAЧКО СОБРАНИЕ НА КОМОРАТА НА ПРОЦЕНУВАЧИ
14.12.2012 - НАЈАВА
14.12.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА НОТАРСКИ ИСПИТ
11.12.2012 - Доделени 132 решенија за судски преведувачи во Македонија
10.12.2012 - Научна конференција по повод Меѓународниот ден на човековите права
05.12.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
04.12.2012 - Состанок на Советот за реформи на правосудниот систем
03.12.2012 - НАЈАВА
29.11.2012 - Средба на заменик министерот за правда Билјана Бришкоска-Бошковски со Комесарот за човекови права на Советот на Европа, г-дин Nils Muižnieks
28.11.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
26.11.2012 - Прва седница на Меѓуресорската комисија за извршување на одлуките на Европскиот суд за човекови права
26.11.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
26.11.2012 - Известување
26.11.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
20.11.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
16.11.2012 - Министерот за правда Blerim Bexheti го отвори настанот на кој се промовираше зборникот Справување со уставни предизвици на патот кон Европската унија
12.11.2012 - Министерот за правда Blerim Bexheti присуствуваше на Тркалезна маса под наслов „Установата положба на Јавниот обвинител на Република Македонија„
05.11.2012 - Тирана , Албанија : Министерот Беџети учествува на неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи
05.11.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
02.11.2012 - Оглас
01.11.2012 - Средба: Беџети – Роберт Валтер, потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа
29.10.2012 - Македонија и Словенија ќе ја интензивираат соработката во делот на правосудството
26.10.2012 - Посета на министерот за правосудство на Република Словенија
22.10.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ТЕРМИНИ ЗА ПОЛАГАЊЕ НА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
15.10.2012 - Соопштение
15.10.2012 - Министерот Беџети врачи повелба на именуван извршител
15.10.2012 - На прес конференција министерот Беџети го презентираше Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија за 2012
05.10.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
01.10.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
28.09.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети се обрати на Меѓународната конференција на Латинскиот нотаријат
18.09.2012 - Виена , Австрија : Министерот Блерим Беџети ќе учествува на Конференција на министри за правда
16.09.2012 - Прес-конференција во Владата на Република Македонија
10.09.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
30.08.2012 - Mинистерот за правда Blerim Bexheti го потпиша Писмото за согласност за спроведувањето на законите меѓу Владата на САД и Владата на РМ
21.08.2012 - ОГЛАС
21.08.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
30.07.2012 - Неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи во рамки на Кипарското претседателство со Советот на ЕУ
23.07.2012 - Неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи во рамки на Кипарското претседателство со Советот на ЕУ
17.07.2012 - Предлог-Закон за правда за децата
05.07.2012 - Министерот Беџети им врачи повелби на шест новоименувани нотари
03.07.2012 - Прес-конференција : Презентиран Извештајот од ГРЕКО
14.06.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети се сретна со амбасадорот на Република Бугарија г. Иван Петков
13.06.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети на 136 судски преведувачи им врачи решенија
11.06.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е ЗА СУДСКИ ПРЕВЕДУВАЧИ
31.05.2012 - Министерството за правда организираше работилница за спроведување само-оценка за имплементација на Конвенцијата на Обединетите Нации против корупција
25.05.2012 - Известување
18.05.2012 - Беџети: Институциите во државата ги гарантираат човековите права и слобода за сите лица
18.05.2012 - СООПШТЕНИЕ
16.05.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети присуствуваше на Тркалезна маса посветена на медијацијата во Република Македонија
14.05.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети се сретна со делегација од Сенатот на Република Чешка
10.05.2012 - Средба на министерот за правда Беџети со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје - г. Ралф Брет
10.05.2012 - Министерот Беџети им врачи решенија на новонаименувани нотари
08.05.2012 - Делегација на министерството за правда на Република Македонија на 04 Мај 2012 година присуствување на првиот конгрес на Албанските нотари
04.05.2012 - Тркалезна маса за судската пракса со кривичните дела против честа и угледот
02.05.2012 - Средба: министер за правда Блерим Беџети - Н.Е.г. Аиво Орав шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија
27.04.2012 - Затворање на проектот „Понатамошно јакнење на институционалните капацитети на Академијата за обука на судии и јавни обвинители“
19.04.2012 - Министерот Беџети присуствуваше на судска импровизирана седница
19.04.2012 - Работна средба на министерот Блерим Беџети со претседателот на Уставниот суд на Руската Федерација г-дин Валериј Зоркин
18.04.2012 - Завршна конференција за проектот ИПА 2009 “Поддршка за ефикасно, ефективно и модерно функционирање на Управниот суд,,
13.04.2012 - ИЗМЕНА на јавниот оглас
12.04.2012 - И З В Е С Т У В А Њ Е
12.04.2012 - Успешна имплементација на Законот за вештачење - денеска доделени лиценци на уште 30 вештаци
10.04.2012 - Парафирани три договори за соработка во граѓанската и кривичната материја со Босна и Херцеговина
06.04.2012 - Завршна конференција на проектот финансиран од ЕУ и кофинансиран од УНИЦЕФ: ПРАВДА ЗА ДЕЦАТА
05.04.2012 - ЈАВЕН ОГЛАС
30.03.2012 - Во Врховниот суд одблежен Денот на правосудството на Република Македонија
27.03.2012 - БРИСЕЛ: МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА УЧЕСТУВА НА СКРИНИНГ СОСТАНОК ЗА ЦРНА ГОРА ЗА ПОГЛАВЈЕТО 23 И ПОГЛАВЈЕТО 24
26.03.2012 - Денови на бесплатен правен совет – Министерот Беџети на средби со граѓаните на општините Петровец и Арачиново
24.03.2012 - Соопштение
24.03.2012 - Министерот за правда Блерим Беџети во посета на Основниот суд во Тетово
23.03.2012 - Соопштение
22.03.2012 - Средба на министерот Беџети со амбасадорот на Кралството Холандија г-ѓа Маријет Шурман
22.03.2012 - Зголемен бројот на решени предмети во судовите
21.03.2012 - СООПШТЕНИЕ
08.03.2012 - Средба на министерот Блерим Беџети со германскиот амбасадор во Република Македонија г-ѓа Гудрун Штајнакер
08.03.2012 - Се продлабочува соработката во правосудството помеѓу Република Македонија и Република Косово
05.03.2012 - ИЗВЕСТУВАЊЕ!
29.02.2012 - Промовирана кампања за подигање на јавната свест за владеење на правото
22.02.2012 - Средба на министерот за правда Блерим Беџети со г. Ралф Брет шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје
20.02.2012 - Соопштение
01.02.2012 - Средба на Заменик Министерот за правда, г-ѓа Билјана Бришкоска Бошковски со претставникот на УНИЦЕФ, г-дин Шелдон Јет
31.01.2012 - Доделeни уверенија на четвртата генерација на Академијата за судии и јавни обвинители
30.01.2012 - Проект за „Поддршка и имплементација на медијацијата во Македонија“
27.01.2012 - Неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи на Европската Унија 26-27.01.2012, Копенхаген, Данска
25.01.2012 - Министерот за правда на Неформален состанок на Министрите за правда и внатрешни работи, во Копенхаген, Данска
13.01.2012 - СООПШТЕНИЕ
12.01.2012 - Меѓународна научна конференција за кодифицирање на македонското граѓанско право
15.12.2011 - Министерот Беџети врачи решенија на судски преведувачи
13.12.2011 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
12.12.2011 - Состанок на министерот Блерим Беџети со мисијата на Светска Банка
09.12.2011 - Министерот за правда Блерим Беџети врачи лиценци на 30 судски вештаци
07.12.2011 - Новоизбраните судии дадоа свечени изјави
07.12.2011 - Министерот Беџети врачи повелби на именувани извршители
30.11.2011 - Министерот Беџети учествуваше на Регионалната Конференција „ Регионална и меѓународна соработка во борбата против организираниот криминал
11.11.2011 - Парафирани три договори со Република Србија
10.11.2011 - Средба со претставници на Синдикатот на УПОЗ
09.11.2011 - Министерот за правда Блерим Беџети, денес се сретна со Францускиот амбасадор
31.10.2011 - Се потпиша договор за екстрадиција помеѓу Република Македонија и Република Хрватска
27.10.2011 - Промовирани книги со меѓународни документи за независно и ефикасно судство
25.10.2011 - Одбележан Европскиот ден на граѓанската правда
21.10.2011 - Средба: Беџети - г-ѓа Бурунчук директор на Светска банка во Република Македонија
21.10.2011 - Mинистерот за правда го прими амбасадорот на Република Албанија во Македонија
21.10.2011 - Средба меѓу министерот за правда Блерим Беџети и директорот на Судскиот институт на Косово, Лавдрим Красниќи
20.10.2011 - Соопштение
19.10.2011 - Министерот Беџети им врачи повелби на седум именувани извршители
16.10.2011 - Со симболичен фудбалски натпревар промовирани реформите во судството
13.10.2011 - Средба на министерот Беџети со амбасадорката на Кралството Холандија, Маријет Шурман
12.10.2011 - Состанок на Советот за реформи во правосудството
10.10.2011 - Во согласност со Законските одредби – Министерството за правда почна со издавање Извод на албански јазик во Град Скопје
04.10.2011 - Заврши дводневната Конференција во Охрид
04.10.2011 - Македонија и Црна Гора потпишаа Договор за екстрадиција
04.10.2011 - Потпишан Протокол за соработка помеѓу министерствата за правда на Република Македонија и Босна и Херцеговина
03.10.2011 - Средба министер за правда на Република Македонија г-н Блерим Беџети –г-н Хајредин Кучи министер за правда на Република Косово
03.10.2011 - Средба Беџети - г-ѓа Франсис Ле Бал генерален директор на Европската Комисија – DG JUSTICE
03.10.2011 - Охрид-Министерот Беџети учествува на дводневен Форум Форум од областа на правда и внатрешни работи со учество на земјите од Западен Балкан.
27.09.2011 - Средба со г. Роберт Валтер, известител на Мониторинг Комисијата на Советот на Европа
26.09.2011 - Средба на министерот Беџети со амбасадорот на САД во Република Македонија
23.09.2011 - Министерот Беџети се сретна со Амбасадорот на Република Косово г-н Скендер Дурмиши
23.09.2011 - Заврши проектот за медијација на Министерството за правда
22.09.2011 - Средба : Беџети – Паулсен, Aмбасадор на Кралството Норвешка
16.09.2011 - Средба на министерот Беџети со Карлос Малдонадо, преставникот на УНХЦР во Македонија
15.09.2011 - Министерот Беџети се обрати на Тркалезната маса на тема - 20 години од Уставот на Република Македонија
12.09.2011 - Министерот за правда Блерим Беџети во посета на Основниот Суд Скопје 2- Скопје, по повод влегување на сила на Законот за парнична постапка
11.09.2011 - Најава:"Министерот за правда Блерим Беџети во посета на Основниот Суд - Скопје 2"
11.09.2011 - Започнува примената на измените на Законот за парнична постапка
07.09.2011 - „Денови на бесплатен правен совет“ во Студеничани и Кисела Вода
05.09.2011 - Тркалезна маса на тема “Односите помеѓу јавното обвинителство и полицијата“
02.09.2011 - Регионална конференција - “Јавноста како партенр во владеењето на правото“
02.09.2011 - Посета на градилиштето на објектот Кривичен суд Скопје
01.09.2011 - Почеток на активности за воспоставување алтернативни мерки во казнениот систем
22.08.2011 - Беџети на посебна церемонија на свечената заклетва на судиите
17.08.2011 - Министерот Беџети се сретна со претставници на Нотарската комора
09.08.2011 - Министерот Беџети ја доби првата честитка од својот колега Министерот за Правда на Косово, г-дин Хајредин Кучи
08.08.2011 - Министерот за правда на Република Македонија Блерим Беџети оствари протоколарна средба со Брајан Агелер , вршител на должност амбасадор на САД во РМ
29.07.2011 - Блерим Беџети ја презеде од Маневски функцијата министер за правда
29.07.2011 - Извештај на Поткомитетот за економско - финансиски прашања и статистика
26.07.2011 - Реализирана екстрадиција од САД во Република Македонија
25.07.2011 - Продолжува изградбата на новата зграда на Кривичниот суд во Скопје
19.07.2011 - ЈАВЕН ОГЛАС
09.07.2011 - Македонија и Црна Гора го парафираа договорот за екстрадиција
08.07.2011 - Маневски им додели сертификати за завршена обука на 46 медијатори
08.07.2011 - Македонија и Хрватска го парафираа договорот за екстрадиција
07.07.2011 - Најава: Доделување на сертификати за завршена обука на медијатори
07.07.2011 - Во Скопје Регионална Конференција за Законот за бесплатна правна помош
05.07.2011 - Работни групи на министерствата за правда на Македонија и Србија ги усогласуваат деталите за потпишување билатерален договор за екстрадиција
05.07.2011 - Примена на Амандманот ХХХII од Уставот на Република Македонија
04.07.2011 - И З В Е С Т У В А Њ Е
04.07.2011 - Почна обуката на 47 кандидати за медијатори
01.07.2011 - Согласно законските измени од денеска судовите се растеретуваат од над 600 илјади неспорни предмети
30.06.2011 - Почнa да работи Вишиот управен суд
30.06.2011 - Почнаа обуките за новиот Закон за кривична постапка
29.06.2011 - Најава: Започнува првата базична обука посветена на новиот Закон за кривична постапка
28.06.2011 - Најава: Започнува со работа Вишиот Управен суд
23.06.2011 - Министерот за правда Маневски го информираше заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Наумовски за реформите во правосудството
15.06.2011 - Доделени првите 95 лиценци за судски вештаци
14.06.2011 - Министерот за правда Михајло Маневски ќе врачи лиценци на 80 судски вештаци
09.06.2011 - Презентирана опрема за тонско снимање на судските рочишта
09.06.2011 - ИЗВЕСТУВАЊЕ
09.06.2011 - Информација во врска со независната ревизија на финансиски извештаи по проектот за Правна и правосудна имплeментација и институционална поддршка
08.06.2011 - Најава: Презентација на инсталирана опрема за тонско снимање на судските рочишта
02.06.2011 - Реновирано 5-то крило на КПД Идризово
31.05.2011 - Министерот Маневски додели решенија за положен испит на судски преведувачи
30.05.2011 - Стручна расправа на тема: ”Тековните измени во казненото законодавство на Република Македонија”
28.05.2011 - Министерот Маневски го означи почетокот на проектот „Реконструкција на казнено-поправни и воспитно-поправни установи во Република Македонија“
27.05.2011 - Стручна средба на тема: ”Имплементација на Законот за парничната постапка”
27.05.2011 - Конференција „Управно право и реформи во општата управна постапка и прекршоци“
23.05.2011 - Маневски: Македонија има капацитет за спроведување фер и демократски избори
19.05.2011 - Охрид -Маневски: 2011 – година на реформи во судската постапка
18.05.2011 - Средба Маневски – Гардето
17.05.2011 - Предлог на закон за изменување и дополнување на кривичниот законик
17.05.2011 - ЗГОЛЕМЕНА ДОВЕРБАТА НА ГРАЃАНИТЕ ВО РАБОТАТА НА СУДОВИТЕ
16.05.2011 - Средба Маневски – г. Јејтс, шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за изборите 2011
13.05.2011 - МВР и Министерството за правда потпишаа Меморандум за соработка
12.05.2011 - Средба на Министерот за правда Маневски со г-ѓа Наталија Дрозд, в.д. шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје
12.05.2011 - Извадок од турскиот весник ,,Jeni Balkan,, - Министерот за правда Маневски се врати од Измир со убави вести
11.05.2011 - Министерот Маневски во Охрид на Регионалната конференција посветена на борбата против компјутерскиот криминал
10.05.2011 - Донесена првата позитивна пресуда по одобрено барање за бесплатна правна помош
10.05.2011 - Најава - Охрид: Министерот за правда Михајло Маневски ќе учествува на Регионална Конференција посветена на Компјутерскиот криминал
09.05.2011 - Значително намален бројот на претставки за работа на судовите
29.04.2011 - Македонија ќе добие Граѓански законик
27.04.2011 - Измир , Турција – усвоена Декларација со која се надградува и продлабочува реформата на Европскиот суд за човекови права
26.04.2011 - Средба: Маневски - г. Ахмет Караман, министер за правда на Република Турција
26.04.2011 - Измир, Турција – Обраќање на министерот Маневски на Конференција посветена на иднината на Европскиот суд за човекови права
26.04.2011 - Измир, Турција – Министерот Маневски на Конференција посветена на иднината на Европскиот суд за човекови права
21.04.2011 - Мисијата на ОБСЕ промовираше публикации кои се однесуваат на новиот Закон за кривичната постапка
20.04.2011 - Одржана 10-та Седница на Советот за судски реформи
19.04.2011 - Министерот Маневски покрена иницијативи за склучување билатерални договори за предавање на сопствени државјани со Р.Србија , Р. Хрватска и Црна Гора
18.04.2011 - Започна со опремување на судниците во судовите на Република Македонија со опрема за аудио (тонско) снимање на судењата
18.04.2011 - Обука на македонските судии за член 6 од Европската конвенција за човекови права
15.04.2011 - Брдо , Словенија :Обраќање на министерот Маневски на Конференцијата на министрите за правда од земјите од Западен Балкан
14.04.2011 - Најава: Брдо, Словенија: Маневски на Конференција на министри за правда од земјите од Западен Балкан
13.04.2011 - Министерот Маневски го посети градилиштето на новиот Кривичен суд
12.04.2011 - Пуштени во употреба реновираните простории на Основен Суд Куманово
12.04.2011 - Изречена дисциплинска мерка трајно одземање на правото на вршење на должноста извршител
11.04.2011 - Промовирана книгата „Предизвици и достигнувања 2006-2010“ во издание на Министерството за правда
08.04.2011 - Македонија и Косово потпишаа договори за соработка во кривичната материја
07.04.2011 - Работна средба: Маневски - г. Франк Ван Луијк, психолог и професор на Универзитетот во Амстердам
06.04.2011 - Најава: Потпишување договори за соработка во кривичната материја помеѓу Република Македонија и Република Косово
05.04.2011 - Работни средби во рамките на Евалуацијата на САД за примена на Конвенцијата против корупција на Обединетите нации - UNCAC
05.04.2011 - Средба на Министерот за правда Маневски со Н.Е. Амбасадор Питер Соренсен, Шеф на Делегацијата на Европската унија во Република Македонија
28.03.2011 - Промоција на книгата – издание превод на македонски јазик - “Меѓународно приватно право” од авторите Џејмс Фосет, Џенин Краутерс и Питер Норт
26.03.2011 - Министерот Маневски се обрати на 13-то Редовно годишно собрание на Нотарската комора на Република Македонија
25.03.2011 - Законска обврска правните субјекти да извршат упис на електронско сандаче како e-mail адреса
24.03.2011 - Најава: Брифинг на министерот Маневски на тема: Подготовки за примена на Законот за парничната постапка - електронска достава на писмената и е-адреси
21.03.2011 - Во 80 судници ќе биде вградена опрема за тонско снимање на рочиштата
19.03.2011 - Донација на одземени предмети на ЈУ Завод за рехабилитација на деца и младинци – Скопје
17.03.2011 - Работен состанок со претставници на Американската амбасада
17.03.2011 - И З В Е С Т У В А Њ Е
17.03.2011 - Будва, Црна Гора:Обраќање на Маневски на Регионалната Конференција на министрите за правда и внатрешни работи
17.03.2011 - Будва ,Црна Гора :Маневски на Регионална Конференција на министрите за правда и внатрешни работи на Југоисточна Европа
15.03.2011 - И З В Е С Т У В А Њ Е
11.03.2011 - Јавна расправа за измените и дополнувањата на Кривичниот законик
11.03.2011 - Најава: Министерот за правда Михајло Маневски во посета на Основниот Суд Гевгелија
10.03.2011 - Најава: Јавна Расправа за Предлог законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик
03.03.2011 - СРЕДБА МИНИСТЕР МАНЕВСКИ – ПРЕТСТАВНИЦИ НА ЕУЛЕКС КОСОВО
01.03.2011 - Средба Маневски – г-ѓа Драгана Којиќ, шеф на Регионалната канцеларија на Меѓународниот Црвен Крст
28.02.2011 - Јавна расправа за Нацртот на амандманот XXXII на Уставот на Република Македонија
25.02.2011 - Презентирана нова интернет апликација Е-шалтер на Агенцијата за катастар на недвижности
24.02.2011 - ЈАВНА ДИСКУСИЈА ЗА НАЦРТОТ НА АМАНДМАНОТ XXXII
22.02.2011 - Средба Маневски –Здружение на новинари
18.02.2011 - Средба на министерот за правда Маневски со државните правобранители
17.02.2011 - Средба Маневски - Маршал: Македонските граѓани веруваат дека Владата ефективно се бори против корупцијата
16.02.2011 - Средба: Mинистер за правда Михајло Маневски – Заменик шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ во Скопје г-ѓа Наталија Дрозд
14.02.2011 - ЗГОЛЕМЕНА ДОВЕРБАТА НА ГРАЃАНИТЕ ВО РАБОТАТА НА СУДОВИТЕ
11.02.2011 - Маневски во посета на Апелациониот суд и Вишото Јавно обвинителство во Гостивар
11.02.2011 - Средба министер за правда Михајло Маневски – Амбасадор на Кралството Шпанија Н.Е. Фернандо де Галаинена
08.02.2011 - Избирачкиот список е целосно прочистен и е сосема функционален
07.02.2011 - Промовирана третата генерација завршени кандидати за судии и обвинители
04.02.2011 - Маневски: Судството има капацитет да ги одбие сите влијанија и притисоци
04.02.2011 - Министерот Маневски го посети Основниот суд во Битола
03.02.2011 - Министерот Маневски се сретна со шефот на Мисијата на ЕУЛЕКС на Косово, Бот де Марњак
02.02.2011 - Работна средба на министерот Михајло Маневски со директорот на Управата за јавни приходи Горан Трајковски
01.02.2011 - Координативен состанок за реализација на Акциониот план за Законот за кривичната постапка
28.01.2011 - Министерот Маневски прими делегација од Правосудната академија на Турција
26.01.2011 - Маневски во штипскиот Апелациски суд ја отвори првата Канцеларија за односи со јавност
26.01.2011 - Во судовите отворени 33 канцеларии за односи со јавност
24.01.2011 - Измена на член 4 став 2 од Уставот на Република Македонија
21.01.2011 - Обраќање на министерот Маневски на неформалниот состанок на Советот за правда и внатрешни работи во Годоло, Република Унгарија
21.01.2011 - Маневски учествува на неформален состанок на Советот за правда и внатрешни работи во Годоло, Република Унгарија
20.01.2011 - Отпочна процесот на подготвување на Граѓански законик на Република Македонија
20.01.2011 - Маневски на неформален состанок на Советот за правда и внатрешни работи во Геделе, Република Унгарија
18.01.2011 - Остварена средба: Британскиот амбасадор Н.Е. г. Кристофер Ивон - Mинистерот за правда Михајло Маневски
14.01.2011 - Намалена тарифата за награда, надомест и за други трошоци за работа на извршителите
30.12.2010 - Интервју на министерот за правда Михајло Маневски за Македонска информативна агенција (МИА)
29.12.2010 - Прес- Маневски: Од избирачкиот список ќе бидат отстранети 14.934 починати лица
27.12.2010 - Нотарската тарифа се намалува за 25,2 отсто
27.12.2010 - Презентирана ЛДБИС – база на закони и прописи во Министерството за правда
22.12.2010 - Работна средба: Маневски – Претседатели на судови
20.12.2010 - ПРОМОЦИЈА НА НАДВОРЕШНО - ПОЛИТИЧКОТО СПИСАНИЕ „Крстопати“
16.12.2010 - Потпишaн Протокол за соработка на Владата, органите на државната управа и државното правобранителство
15.12.2010 - Работен состанок за остварување на Националната програма за усвојување на правото на Европската унија за 2011 - 2013 година
15.12.2010 - Извештај од внатрешна ревизија на Светска Банка за финансиското работење на Проектот за правна и правосудна имплементација и институционална поддршкa
13.12.2010 - Тркалезна маса за предизвиците при имплементирањето на владеењето на правото во Македонија и регионот
10.12.2010 - Работна средба–Врховен суд:Примена на новите реформски закони во правосудството и Препораките од извештајот на Европската комисија за напредокот на РМ
01.12.2010 - Црна Гора: Зам.мин.Ибрахими на Регионална министерска Конференција – Јакнење на ефикасноста на правосудството преку унапредување на медијацијата
29.11.2010 - Едно од пет: Започнува кампањата на Советот на Европа за спречување на сексуалната злоупотреба на децата
29.11.2010 - Македонија ќе добие затвори со европски стандарди
27.11.2010 - Истанбул,Турција: Средба Маневски – Садула Ергин
26.11.2010 - Истанбул,Турција : Втор ден од Конференцијата на министрите за правда на државите членки на Совет на Европа
25.11.2010 - Истанбул,Турција: Маневски на Конференција на министрите за правда на државите членки на Совет на Европа
24.11.2010 - Истанбул,Турција: Министерот за правда Михајло Маневски ќе учествува на Конференција на министрите за правда на државите членки на Совет на Европа
24.11.2010 - Маневски во Брисел ги презентира реформите во македонското судство
24.11.2010 - Брисел, обраќање на Маневски на ЕУ -Западен Балкан Министерски форум за правда и внатрешни работи
23.11.2010 - Избор од медиумите - ТВ СИТЕЛ: Министерот Маневски се сретна со претседателот на Европскиот суд на правда Скурис
23.11.2010 - Луксембург : Средба –Маневски - Скурис, претседател на Европскиот суд на правдата
22.11.2010 - Најава: Министерот Маневски ќе учествува на ЕУ- Западен Балкан Министерски форум за правда и внатрешни работи, во Брисел, Белгија
19.11.2010 - Маневски: Наша грижа е постојано да ги унапредуваме условите за престој и работа на осудените лица
19.11.2010 - Министерот Маневски засади дрвце на локалитетот Грпавица кај Струмица
18.11.2010 - Работен состанок - Совет за судски реформи - Фуере
18.11.2010 - Доделени решенија на 147 судски преведувачи
17.11.2010 - ДОНЕСЕН ПАКЕТОТ СУДСКИ РЕФОРМСКИ ЗАКОНИ
17.11.2010 - Јавна расправа за измените и дополнувањата на Изборниот законик
12.11.2010 - „Македонска судска пракса“ - тригодишен проект за градење модерен правен систем во Македонија
11.11.2010 - Отворен семинарот за европското кривично право
10.11.2010 - Маневски: Извештајот од ЕК е објективен, да се работи на подобрување на препораките
10.11.2010 - E - Книги
05.11.2010 - Билтен - Ноември 2010
03.11.2010 - Република Македонија и Кралството Шведска избрани да извршат евалуација на САД во однос на имплементацијата на Конвенцијата на ОН против корупција
02.11.2010 - Надзорна расправа на тема „Имплементација на законската регулатива од областа на правата на детето и Конвенцијата на правата на детето“
29.10.2010 - Сиже на пресудата Василковски и 37 останати против РМ (А. 28169/08) објавена на веб страната на Европскиот суд за човекови права
28.10.2010 - СТАПУВА НА СИЛА ДОГОВОРОТ ЗА СУДСКА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ЕВРОПРАВДА
27.10.2010 - Презентиран лиценциран софтвер за сообраќајни незгоди
25.10.2010 - Европски ден на граѓанска правда
25.10.2010 - ЕВРОПСКИ ДЕН НА ГРАЃАНСКАТА ПРАВДА
22.10.2010 - Средба на Министерот за правда Маневски со Амбасадорот на Република Бугарија Лашев
22.10.2010 - Најава - Европски ден на граѓанската правда
21.10.2010 - Промоција на проектот ИПА 2008 „Понатамошно јакнење на институционалните капацитети на Академијата за обука на судии и јавни обвинители“
16.10.2010 - Втор ден на Регионалната Конференција во Охрид посветена на Транспарентност и интегритет на Јавната администрација и финансирање на политички партии
15.10.2010 - Во Охрид Регионална конференција посветена на борбата поротив корупцијата
15.10.2010 - Започна Регионалната Конференција: Борба против корупцијата – Интегративна спрега од домашни и меѓународни активности
12.10.2010 - НАЈАВА: Регионална Конференција: Борба против корупцијата – Интегративна спрега од домашни и меѓународни активности
11.10.2010 - Почна изградбата на зградата на Јавното обвинителство и Управата за финансиска полиција
08.10.2010 - Oзначен почетокот на проектот „Правда за децата“
05.10.2010 - Средба во Министерството за правда: Маневски го информираше Наумовски за реформите во судството во пресрет на Извештајот на ЕК
01.10.2010 - Конференција за интегрирање на праксата на Европскиот суд за човекови права во националното законодавство
01.10.2010 - Започна конференцијата - „ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ПРИНЦИПОТ НА СУБСИДИЈАРНОСТ –ИНТЕГРИРАЊЕ НА СУДСКАТА ПРАКСА НА ЕСЧП ВО НАЦИОНАЛНОТО ЗАКОНОДАВСТВО И ПРАКСАТА
30.09.2010 - МАКЕДОНСКО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО КОМИТЕТОТ НА МИНИСТРИ НА СОВЕТ НА ЕВРОПА, Мај - ноември 2010
28.09.2010 - НАЈАВА:Конференција - Зајакнување на субсидијарноста: Интегрирање на праксата на ЕСЧП во националното законодавство и праксата на домашните судови
24.09.2010 - Министерот Маневски им додели повелби на новоименуваните извршители и нотари
24.09.2010 - Средба: Маневски - г. Шелдон Јет, шеф на Канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје
23.09.2010 - Регионална Kонференција - Злосторничко здружување, поим, дефиниција, карактеристики и примена на посебни истражни мерки
22.09.2010 - Министерот Маневски ги додели првите решенија за бесплатна правна помош
21.09.2010 - Пуштен во употреба реновираниот дел од Полуотвореното одделение во КПД Идризово
17.09.2010 - НАЈАВА: Пуштање во употреба на комплетно реновирани простории на Полуотвореното одделение во КПД Идризово
17.09.2010 - Адвокатската комора му додели признаниие на министерот за правда Михајло Маневски
16.09.2010 - Маневски: Со измените и дополнувањата на четири закони ќе се обезбеди поефикасно и помодерно судство
16.09.2010 - Работилница: ЕУ предпристапни преговори во областа на правда и внатрешни работи
15.09.2010 - Почна обуката на четвртата генерација кандидати за судии и јавни обвинители
13.09.2010 - Утврдена правната рамка за спроведување на Пописот на населението
10.09.2010 - Министерот за правда Михајло Маневски учествува на Конференција во Загреб - Последиците од членството во ЕУ врз правосудството
10.09.2010 - Министерот Маневски во Загреб на Конференција - Ефектите од членството во Европската Унија врз правосудството
03.09.2010 - Средба на амбасадорот на Канцеларијата на ОБСЕ Н.Е. Хереро со министерот за правда Михајло Маневски
02.09.2010 - Маневски: Конфискуван нелегално стекнат имот во вредност од 15 до 20 милиони евра
02.09.2010 - Прес – конференција: Конфискација на имот врз основа на правосилни и извршни пресуди
27.08.2010 - Маневски: Со измените на Законот за спречување на корупцијата ќе се зајакне капацитетот на Антикорупциската комисија
23.07.2010 - Министерот Маневски и германската амбасадорка Кноц во посета на Затворот во Штип
22.07.2010 - Во затворот во Шуто Оризари во функција новиот алармен систем и системот за видео надзор
21.07.2010 - Јавна расправа за измени на законската рамка во делот на правосудството
16.07.2010 - Билатерални средби на министерот Маневски во Брисел со европски колеги
16.07.2010 - Брисел:Неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи на државите членки на Европската Унија
15.07.2010 - Маневски и Јанкулоска во Брисел на средба со министрите за внатрешни работи и за правда на ЕУ
14.07.2010 - Брисел: Министерот Маневски на неформален состанок на министрите за правда и внатрешни работи на Европската унија
07.07.2010 - Пуштена во употреба пекарата во КПД Идризово
07.07.2010 - Стартува Законот за бесплатна правна помош
03.07.2010 - Идната недела стартува Законот за бесплатна правна помош
01.07.2010 - Отпочнува примената на Законот за бесплатна правна помош
18.06.2010 - Започна проектот: Поддршка за поефикасно , ефективно и модерно работење и функционирање на Управниот суд
18.06.2010 - Годишна конференција за оценка на остварувањето на Државната програма за превенција и репресија на корупцијата
17.06.2010 - Прес конференција на тема : Информација за спроведените активности согласно методологијата за ажурирање на податоците во избирачкиот список
17.06.2010 - Ревизија на Грант – Торнтон на материјално –финансиското работење на Министерството за правда
13.06.2010 - Пуштена во употреба новата зграда на Основниот сyд во Гостивар
10.06.2010 - Остварена прва посета на Република Македонија од страна на претседателот на Европскиот суд за човекови права Жан-Пол Коста
10.06.2010 - Министерот Маневски се сретна со претседателот на Европскиот суд за човекови права Жан Пол Коста
08.06.2010 - Презентирани измените на Законот за парнична постапка и предлог законите за вештачење и процена
07.06.2010 - Успешно имплементирана Стратегијата за реформи во судскиот систем во Македонија
04.06.2010 - Меѓународна конференција за улогата на судиите во извршување на судските одлуки
02.06.2010 - Презентиран новиот Закон за инспекциски надзор
31.05.2010 - Работна средба со претседателите на Основните и Апелационите судови за трнсферот на извршните предмети
29.05.2010 - Поставен камен темелник на новата зграда на Кривичниот суд
28.05.2010 - Најава: Поставување камен – темелник на Кривичниот суд во Скопје
21.05.2010 - Банката за развој при СЕ и одобри заем на Македонија од 46 милиони евра за реконструкција на казнено-поправните установи
20.05.2010 - ЈАВЕН ОГЛАС за избор на тројца кандидати за ad hoc судии од Република Македонија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур
19.05.2010 - Презентиран Извештајот за проценка на имплементацијата на Стратегијата за реформа во судскиот систем
12.05.2010 - Прва Регионална работилница за јакнење на статистиката во областа на правда и внатрешни работи во Западен Балкан
11.05.2010 - Најава:Прва Регионална работилница за јакнење на статистиката во областа на правда и внатрешни работи во Западен Балкан
07.05.2010 - Започна реновирањето на Полуотвореното одделение на КПД Идризово
07.05.2010 - Работилница за Законот за меѓународно приватно право
06.05.2010 - Презентација - Правниот систем во функција на бизнис климата
05.05.2010 - Форум, Маврово: Примена на членот 5 од Европската конвенција за човекови права
04.05.2010 - Конференција на тема: Презентација на Препораките за унапредување на процесот на донесување на законите
04.05.2010 - Средба министер Маневски – Директор на ОБСЕ ОДИХР амбасадор Ленарчич
29.04.2010 - Потпишан меморандум за соработка меѓу Македонската и Словачката академија за обука на судии и обвинители
29.04.2010 - Маневски ја продолжува работната посета на Словачка
29.04.2010 - Словачка поддршка за Македонија во процесот на пристапување во ЕУ
29.04.2010 - Покана за изразување интерес за обука на Државниот управен инспекторат за имплементација на внатрешната регулатива бр.005-10
28.04.2010 - Маневски ги посети словачкиот Збор на затворската и правосудна стража и Центарот за правна помош
27.04.2010 - Промовирана петтата генерација на судски преведувачи
27.04.2010 - Работна посета на министерот Маневски на Словачка Република
21.04.2010 - Средба Маневски - Н.Е. г-дин Чејку, амбасадор на Република Албанија во Република Македонија
20.04.2010 - Конференција на тема :,, Македонската економија: користење на потенцијалот и надминување на пречките‘‘
16.04.2010 - Јавна расправа за Законот за изменување и дополнување на Законот за парнична постапка и за Законот за вештаци
16.04.2010 - Средба Амбасадор на Канцеларијата на ОБСЕ Н.Е. Хереро со министерот за правда Михајло Маневски
14.04.2010 - Прес – конференција на Државниот совет за превенција на малолетничко престапништво
13.04.2010 - Средба Маневски - претставници на Фондација Конрад Аденауер - Берлин
07.04.2010 - Средба министер Маневски со директорот на Школата за обука на судии и јавни обвинители на Република Албанија проф. д-р Маријана Семини-Тутулани
06.04.2010 - Работилница „Проширена конфискација и одговорност на правни лица“
31.03.2010 - Во Штип одбележани 65 години од македонското правосудство
31.03.2010 - Свечено одбележан националниот ден на правосудството - 31 март
29.03.2010 - Свечено одбележан завршетокот на реконструкцијата на Основниот суд во Кочани
24.03.2010 - Маврово - Форум: Примена на членот 6 од Европската конвенција за човекови права од аспект на граѓанското право
22.03.2010 - Денеска отпочнува со примена на одредбите од Законот за измена и дополнување на Кривичниот законик
22.03.2010 - Отпочнува со примена Законот за изменување и дополнување на Законот за државните службеници
08.03.2010 - Во рамки на кампањата ,, Учиме за ЕУ,, министерот за правда Михајло Маневски денеска одржа предавање во гимназијата ,,Кочо Рацин“ во Велес
08.03.2010 - Одбележан празникот 8-ми март во КПД Идризово
08.03.2010 - Средба на министерот Маневски со народниот правобранител Мемети
07.03.2010 - Прес конференција: Активности во областа на Информатичко-комуникациските технологии во правосудството
05.03.2010 - Полугодишен состанок на вработените во Државниот управен инспекторат
03.03.2010 - Започнaа обуките во рамките на проектот “Зацврстување на националниот пенитерцијален систем во согласност со меѓународните и европските стандарди”
03.03.2010 - Средба министер за правда Маневски –раководител на Канцеларија на УНИЦЕФ во Република Македонија Шелдон Јет
19.02.2010 - Обраќање на Маневски на Конференцијата на високо ниво за иднината на Европскиот суд за човекови права во Интерлакен, Швајцарија
17.02.2010 - Маневски на Конференција на високо ниво за иднината на Европскиот суд за човекови права во Интерлакен, Швајцарија
16.02.2010 - Прес конференција: Кривичен суд во централното градско подрачје, локалитет "Судска палата 2" - Скопје
16.02.2010 - Средба Амбасадор на Канцеларијата на ОБСЕ Н.Е. Хереро со министерот за правда Михајло Маневски
14.02.2010 - За реконструкција на затворите и казнено-поправните установи предвидени 56 милиони евра
14.02.2010 - Прес конференција: Проект за реконструкција на казнено-поправните установи во Република Македонија
11.02.2010 - Покана за доставување понуди за изведба на градежни работи за изградба на Кривичен суд
10.02.2010 - Стручна расправа за управното законодавство и управното судство
05.02.2010 - Маневски: Состојбите во КПД Идризово не се такви какви што се прикажани
05.02.2010 - Работен состанок за Предлог-законот за здружениja и фондации
03.02.2010 - Промовирано ново софтверско решение во Академијата за судии и обвинители
03.02.2010 - Предлог - закон за здруженија и фондации
29.01.2010 - Прес – конференција - Презентација на Предлог - закон за инспекциски надзор
27.01.2010 - Врачени повелби за вршење нотарска и извршителска функција
20.01.2010 - Министерот за правда Михајло Маневски учествува на Конференција на министри за правда и внатрешни работи во Толедо, Шпанија
17.01.2010 - Интервју на министерот за правда Михајло Маневски, за Радио Слободна Европа
06.01.2010 - Интервју на министерот за правда Михајло Маневски, за Вечер: Никој не може да ми го оцрни образот
05.01.2010 - Министерот за правда Михајло Маневски во посета на Подрачното одделение за водење на матичните книги во Скопје
30.12.2009 - МИА Иинтервју со министерот за правда Михајло Маневски
28.12.2009 - Известување до граѓаните: Од 01.01.2010 година отпочнува ACCMIS во сите судови на Република Македонија
28.12.2009 - Од 01.01.2010 отпочнува со работа Управата за водење матичните книги
18.12.2009 - Презентација на проект: Новини во судските постапки
18.12.2009 - Средба Маневски – г-ѓа Шерон Хансон Купер советник на Премиерот за анти – корупција
11.12.2009 - Карлос Малдонадо, координатор на ОН и претставник на УНХЦР изјави:
11.12.2009 - Средба Маневски - Н.Е. заменик Амбасадорот на САД г. Навратил и шефот на канцеларијата на ОПДАТ при Амбасадата на САД г-ѓа Ворен
11.12.2009 - Презентиран Завршниот документ од Универзалниот периодичен преглед
09.12.2009 - Залар: Проблемите и компромисите се реалност во евроинтеграцијата, не не значи дека треба да се продаде името и идентитетот
08.12.2009 - Најава: Министерот за правда на Република Словенија г. Алеш Залар во посета на Република Македонија
04.12.2009 - Регионална конференција за практичната примена на Законот за прекршоци и регионалните искуства
03.12.2009 - ОГЛАС за пријавување на кандидати за полагање на испитот за извршители закажан за 21.Декември.2009г.
27.11.2009 - Прва седница на Државниот совет за превенција од малолетничко престапништво
26.11.2009 - Промоцијата на стручното списание во областа на правосудството – Iusticia
25.11.2009 - Свечени изјави на новоизбрани Јавни Обвинители
24.11.2009 - Министерот за правда на Холандија во Македонија
23.11.2009 - Холандскиот министер за правда во посета на Република Македонија
23.11.2009 - Посета на министерот за правда на Кралството Холандија Н.Е. Ернст Хирш Балин на Република Македонија
20.11.2009 - Најава: Посета на министерот за правда на Кралството Холандија Н.Е. Ернст Хирш Балин на Република Македонија
19.11.2009 - Министерот Маневски го посети Граѓанскиот суд
18.11.2009 - Средба на министерот Маневски со амбасадорот на Кралството Холандија во Република Македонија, г-ѓа Симоне Филипини
17.11.2009 - Зам. мин. Ибрахим Ибрахими учествува на Регионална конференција за реформи за деловно опкружување во Југоисточна Европа,во Тирана, Република Албанијa
17.11.2009 - Состанок на Советот за реформи во правосудството со Амбасадорот на Европската Комисија г. Ерван Фуере
17.11.2009 - Средба на министерот Маневски со Амбасадорот на Европската Комисија г. Ерван Фуере
16.11.2009 - Зам. министер Ибрахим Ибрахими на ЕУ - Западен Балкан министерски форум за правда и внатрешни работи во Брисел
13.11.2009 - Маневски и Петрикова засадија садници кај салата „Борис Трајковски“
10.11.2009 - Македонија доби поддршка во евроинтеграциските процеси од Словачка
09.11.2009 - Најава: Заменикот премиер и министер за правда на Република Словачка во посета на Република Македонија
07.11.2009 - Голема посетеност на веб страната на Министерството за правда
07.11.2009 - Министерот Маневски ги презентираше измените на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер
02.11.2009 - Промовирана четвртата генерација на судски преведувачи
30.10.2009 - Писменото известување и доставување на материјали
29.10.2009 - Расправа за законот за инспекциски надзор
28.10.2009 - Заокружување на реформите во судството - нов Закон за управување со движењето на судските предмети
27.10.2009 - Загреб-Република Хрватска, средби на министерот Маневски со Шимоновиќ, Хрватин, Бајиќ
27.10.2009 - Обраќање на министерот Маневски на Региналната конференција - Заштита на сведоците и жртвите, во Загреб, Република Хрватска
26.10.2009 - Најава: Работна посета на министерот Маневски на Загреб, Република Хрватска
21.10.2009 - Хаг, Холандија –Министерот Маневски и министерката Јанкуловска на средба со Јавниот обвинител на Хашкиот трибунал г. Серж Брамерц
20.10.2009 - Шевенинген, Хаг, Холандија - Маневски во посета на Тарчуловски
20.10.2009 - Обраќање на министерoт Маневски на Конференција за борба против трговијата со луѓе во Брисел
19.10.2009 - Министерот Маневски на Конференција за борба против трговијата со луѓе во Брисел
19.10.2009 - Маневски - Министерска конференција на ЕУ во Брисел, Белгија
19.10.2009 - НОВИНА ВО ПРАВНИОТ СИСТЕМ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - ЗАКОН ЗА ИНСПЕКЦИСКИ НАДЗОР
16.10.2009 - Министерот Маневски учествува на Министерска конференција на ЕУ, во Брисел, Белгија
15.10.2009 - Тркалезна маса - Следење на спроведување и евалуација на законодавството
14.10.2009 - Работилница за зголемување на меѓународно-правната соработка поврзана со тероризмот и подготовките на барањата за екстрадиција
13.10.2009 - Форум за влијанието на одредени членови од Европската Конвенција за човекови права врз правниот систем на Република Македонија
08.10.2009 - Работна средба Маневски – Државна изборна комисија
07.10.2009 - Управата за водење на матичните книги во нови простории
06.10.2009 - ПРИЈАВЕТЕ КОРУПЦИЈА ВО ЗАТВОРИТЕ
05.10.2009 - Меѓународен симпозиум за спроведување и заштита на правата од интелектуална сопственост
04.10.2009 - Прес-конференција на министерот Маневски: Поефикасно судство со електронско работење
01.10.2009 - Работна средба со претседателите на Основните и Апелационите судови
01.10.2009 - Над сто јавни обвинители дадоа свечени изјави
30.09.2009 - Тркалезна маса – Како Република Македонија да дојде до суштински судски реформи
29.09.2009 - Обраќање на министерот Маневски на Регионалната конференција на министрите за правда и внатрешни работи што се одржува во Белград, Р. Србија
25.09.2009 - Министерот Маневски учествува на Регионална конференција на министрите за правда и внатрешни работи
25.09.2009 - Конференција за Имплементацијата на Факултативниот протокол кон Конвенцијата на ОН против тортура
25.09.2009 - Стручна расправа за „Уставното судство“
23.09.2009 - Работен состанок за примената на Законот за финансирање на политичките партии
18.09.2009 - СРЕДБА МИНИСТЕР МИХАЈЛО МАНЕВСКИ – ПОЛИТИЧКИ ПОМОШНИК ОД АМБАСАДАТА НА САД во РМ АМАНДА ТИМКО
17.09.2009 - Советување
16.09.2009 - Работилница на тема -“Процедури за практична примена на алтернативните мерки”
16.09.2009 - Работилница за примена на новото управно законодавство
15.09.2009 - Започна со едукација третата генерација на судии и јавни обвинители
14.09.2009 - Прес-конференција на министерот Маневски – Активности и постигнати резултати за периодот август 2008 – септември 2009 година
07.09.2009 - Предаден во употреба целосно реновиран објект “Школо” во Казнено- поправниот дом Идризово
01.09.2009 - Гласање на дијаспората
27.08.2009 - Средба министер Михајло Маневски – амбасадор на мисијата на ОБСЕ во Македонија Хозе Луис Хереро
26.08.2009 - Средба на министерот за правда со претставници на повеќе невладини организации
25.08.2009 - Преземање на избирачкиот список од министерството за правда во државната изборна комисија
17.08.2009 - Прес-конференција на министерот Маневски: Зголемен бројот на затворски казни за сексуална злоупотреба на деца
17.08.2009 - Потпишан Меморандум за имплементација на проектот- “Пилотирање на затворските реформи во согласност со бараните ЕУ стандарди”
11.08.2009 - Интервју на министерот Михајло Маневски за весникот „Нова Македонија“
29.07.2009 - Отворено новото притворско крило во Затворот Скопје
18.07.2009 - Прес конференција на министерот Михајло Маневски: Судските такси се намалуваат за 20 отсто
17.07.2009 - Целосно реновирано и опремено старечкото одделение во Казнено поправниот дом – Идризово
17.07.2009 - Заменикот министер Ибрахим Ибрахими учествува на состанок на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ во Стокхолм, Шведска
15.07.2009 - Средба на министерот Маневски со заменикот претседател на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Васко Наумовски
14.07.2009 - Обука за елиминација на сите форми на дискриминација кон жената
10.07.2009 - Презентиран Проектот за правна и правосудна имплементација и институционална поддршка на Министерството за правда
06.07.2009 - Ревизија на Грант – Торнтон на материјално –финансиското работење на Министерството за правда
03.07.2009 - Забрана за вршење професија за осудените за изборни дела, предвидуваат новите измени на Кривичниот законик
24.06.2009 - ПРОМОЦИЈА НА ЗАПОЧНУВАЊЕ СО ПРИМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА МАЛОЛЕТНИЧКА ПРАВДА
23.06.2009 - Интернет во судовите - Секој суд со своја Wеb страна
23.06.2009 - Тркалезна маса за „Кривичните аспекти на работењето на трговските друштва, тргувањето со хартии од вредност и стечајната постапка“
19.06.2009 - Конференција на министрите за правда на земјите членки на Советот на Европа,17-19-јуни, Тромзо, Норвешка
16.06.2009 - Охрид домаќин на Регионалната конференција на Транспаренси интернешнал за Европа и Централна Азија
11.06.2009 - ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА НА РМ, МИХАЈЛО МАНЕВСКИ, ЗА НЕДЕЛНИКОТ БЕРЗНИК, Казните најдобра мерка за почитување на Законот
08.06.2009 - Најава: Конференција за борба против корупција во врска со предизвиците за проширувањето на ЕУ и соседните земји, 15 јуни 2009 година,Охрид,Македонија
04.06.2009 - Граѓаните задоволни од работата на судовите во Република Македонија - Зголемена довербата во судовите
03.06.2009 - Работилница за примената на новото управно законодавство
02.06.2009 - Регионална конференција за извршители - Балкански проект за реформи во извршувањето
01.06.2009 - Најава: Летна школа за новоизбрани судии и Јавни обвинители од Југоисточна Европа
29.05.2009 - Состанок на Советот за реформа на правосудниот систем
27.05.2009 - Министерот Маневски им врачи дипломи на 58 судски преведувачи
26.05.2009 - Средба Маневски - делегација од Република Хрватска
25.05.2009 - Министерот Маневски ја образложи Нацрт - стратегијата за понатамошно спроведување на реформата на правосудниот систем
22.05.2009 - Средба Маневски – г-ѓа Симоне Филипини, амбасадор на Кралството Холандија во Република Македонија
22.05.2009 - Обука за примената на Законот за постапување по претставки и предлози
20.05.2009 - Во Охрид завршна Конференција од Твининг - проектот за борба против организираниот криминал и корупцијата
19.05.2009 - Завршна конференција "Твининг проект - Одделение за борба против организиран криминал и корупција Јавно обвинителство" Охрид 19 - 20 мај 2009
18.05.2009 - Министерот за правда Михајло Маневски денеска се сретна со г. Гуидо Сонк, белгиски амбасадор во Република Бугарија.
14.05.2009 - Средба Маневски – г. Роберт Кирнак амбасадор на Република Словачка во Република Македонија
14.05.2009 - ЕУ ќе обучува судии и јавни обвинители од земјава и регионот за примена на правото на ЕУ
14.05.2009 - Еднодневна обука за имплементација на Законот за постапување по претставки и предлози
12.05.2009 - Маневски, Женева, Швајцарија : Презентација на Националниот извештај пред Советот за човекови права на Обединетите нации
11.05.2009 - Делегација предводена од министерот Маневски на Презентација на Извештај пред Совет за човекови права во Женева,Швајцарија
29.04.2009 - Средба Маневски - Експертски тим од Техничката помош при Европската Комисија за социјална инфраструктура
28.04.2009 - Семинар - Специјални истражни мерки – добри практики
23.04.2009 - Средба Маневски - претставници на Светска организација против тортура - ОМСТ
08.04.2009 - Средба Маневски - делегација на Р. Италија предводена од г. Антонио Лаудати- Шеф на Генералната дирекција за кривично право при МП на Р. Италија
31.03.2009 - Ден на правосудство 31 март 2009
30.03.2009 - Обраќање на министерот Маневски на Регионалната конференција - Промоција на владеењето на правото и човековата безбедност на Југиосточна Европа
30.03.2009 - Министерот Маневски на Регионална конференција - Промоција на владеењето на правото и човековата безбедност на Југиосточна Европа-Белград, Србија
20.03.2009 - Известување - ИЗБОРИ 2009
18.03.2009 -  Советот на Јавни обвинители во нови простории
06.03.2009 - ЗАКЛУЧОЦИ ОД ЈАВНАТА РАСПРАВА ПОСВЕТЕНА НА НОВИОТ ЗАКОН ЗА КРИВИЧНА ПОСТАПКА
05.03.2009 - Јавна расправа за Законот за кривична постапка
04.03.2009 - Семинар –Третман на посебните групи на затвореници
04.03.2009 - Најава: Јавна расправа за Законот за кривична постапка
20.02.2009 - Средба Маневски – г. Ајхер шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за изборите 2009
18.02.2009 - Заклучен Избирачкиот список - право да гласаат имаат 1.792.082 граѓани
17.02.2009 - Заменик министерот Ибрахим Ибрахими учествува на Конференција за Е-правда во Прага, Чешка
06.02.2009 - Свечено врачување повелби на новоизбрани нотари и извршители
04.02.2009 - Доделени уверенијата на првата генерација завршени кандидати за судии и јавни обвинители
03.02.2009 - Семинар за справување со феноменот на семејното гласање и гласањето во име на друг
30.01.2009 - Доделени решенија на судски преведувачи
29.01.2009 - Судијата Неџат Ајро избран за нов член на Судскиот Совет на Република Македонија
29.01.2009 - Средба Маневски - Хозе Луис Хереро, новонаименуван амбасадор на ОБСЕ
28.01.2009 - Јавна расправа за измените и дополнувањата на Кривичниот законик
28.01.2009 - Средба Маневски – Кнут Волебек висок комесар за национални малцинства, ОБСЕ
26.01.2009 - Средба Маневски - претставници на меѓународни организации и амбасади во земјата
21.01.2009 - Работна средба за правните аспекти и практичните искуства во врска со казненото гонење на сторители на кривични дела недозволена трговија со дрога
20.01.2009 - ИЗВЕСТУВАЊЕ: ЈАВЕН УВИД ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК
15.01.2009 - ЗАКОН ЗА КРИВИЧНАТА ПОСТАПКА - Работна верзија
15.01.2009 - Најава: Министерот Маневски ќе учествува на Неформалниот состанок на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ, во Прага, Р.Чешка
13.01.2009 - СООПШТЕНИЕ: НА 16 ЈАНУАРИ 2009 ГОДИНА ЌЕ СТАПИ ВО СИЛА ЗАКОНОТ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ ПО ПРЕТСТАВКИ И ПРЕДЛОЗИ
12.01.2009 - Средба министер Маневски - шеф на мисијата на EULEX - Косово г. Ив Де Кермабон
30.12.2008 - ЗГОЛЕМЕНА ДОВЕРБАТА ВО СУДОВИТЕ
27.12.2008 - Во судовите во Република Македонија за прв пат совладан приливот на нови предмети
26.12.2008 - Завршна конференција за проектот за реформи во казненото законодавство
17.12.2008 - Министерот Маневски врачи решенија на именувани нотари и извршители
17.12.2008 - Министерот Маневски предаде донација во Меѓуопштинскиот центар за социјални работи на Град Скопје
16.12.2008 - Работилницата на тема „Како да се подготват претстојните избори со цел да се организираат веродостојни и фер избори“
15.12.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со претседателот на ДИК Александар Новаковски
15.12.2008 - Обраќање на министерот Маневски на панел–конференција ,,Заедно против корупцијата во образованието,,
15.12.2008 - Средба Маневски - г. Џорџо Радикати, шеф на мисијата на ОБСЕ во Република Македонија
11.12.2008 - Презентација на Завршниот извештај од Програмата на УСАИД за развивање на човековите и институционални капацитети на Министерството за правда
11.12.2008 - Средба Маневски-претставници на ОБСЕ-ОДИХР
10.12.2008 - Работен состанок за новите надлежности на подрачните одделенија и месните канцеларии предвидени со Изборниот законик и Законот за матична евиденција
10.12.2008 - Свечена цермонија по повод 60-годишнината од Универзалната декларација за човекови права
03.12.2008 - Конституирано Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Вишото Јавно обвинителство во Гостивар
03.12.2008 - Работилница : Анализа на досегашното работење на второстепените комисии при Владата на Република Македонија
02.12.2008 - Јавна расправа за амандманот ХХХI на Уставот на Република Македонија
29.11.2008 - Најава на активности: Јавна расправа за амандманот ХХХI на Уставот на Република Македонија
28.11.2008 - Министерот Маневски во Брисел го потпиша Договорот за соработка со ЕВРОПРАВДА (ЕUROJUST)
28.11.2008 - Советување: ,,ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА НА ЧЛЕН 242 ОД ЗАКОНОТ ЗА ОПШТАТА УПРАВНА ПОСТАПКА- МЕРИТОРНО ОДЛУЧУВАЊЕ,,
27.11.2008 - Потпишување договор за соработка со ЕВРОПРАВДА (ЕUROJUST) во Брисел
20.11.2008 - Средба на Министерот Михајло Маневски со Пол – Хенри Арни регионалниот шеф на Црвениот крст
18.11.2008 - Научна расправа МАНУ:- Европските стандарди за човековите права и нивна имплементација во правниот систем на РМ
18.11.2008 - Средба на министерот за правда Михајло Маневски со претставникот на Европската комисија г.Ерван Фуере
17.11.2008 - Средба Маневски – г. Шелдон Јет, раководител на Канцеларија на УНИЦЕФ во Република Македонија
14.11.2008 - Во Македонија над 10 илјади нерешени судски предмети, најавени санкции ако не се решат до јуни 2009
13.11.2008 - Најава на активности : Работна средба –Судење во разумен рок
07.11.2008 - ЕУ Западен Балкан Министерски форум Загреб Хрватска:Обраќање и презентација на министерот Маневски и средба со г-ѓа Рашида Дати
06.11.2008 - ЕУ Западен Балкан Министерски состанок- Загреб,Хрватска : Средби Маневски - Жак Баро, Шимуновиќ, Боцек
05.11.2008 - Министерот Маневски ќе учествува на ЕУ- Западен Балкан Министерски форум за правда и внатрешни работи, во Загреб, Р. Хрватска
04.11.2008 - Средба на Министерот Маневски со г.Серхи Холовати претседател на Комисијата за почитување на обврски и заложби на земјите членки на Советот на Европа
03.11.2008 - Пуштен во употреба новиот дел од судската зграда во Прилеп
31.10.2008 - Најава на активности - Пуштање во употреба на нови простории на Основен суд Прилеп
31.10.2008 - Обраќање на министерот Маневски на Министерскиот состанок во Кишињев, Молдавија и потпишување Меморандум за соработка
30.10.2008 - Делегација од Министерството за правда предводена од министерот Маневски ќе учествува на Министерскиот состанок во Кишињев, Молдавија
27.10.2008 - Средба на Министерот Михајло Маневски со Н.Е. Д-р. Донатино Маркон, Амбасадор на Италија во РМ
22.10.2008 - Започна со работа новиот Казнено поправен дом Штип
17.10.2008 - Делегација од Црна Гора предводена од министерот за правда г. Мираш Радовиќ во посета на Република Македонија
16.10.2008 - Средба Маневски - претставници на СИВИПОЛ и Проектот за подршка и развој на полицијата г. Пјер Шасејн и ѓ-ѓа Даниел Кају
13.10.2008 - Советување за постапување на државните органи по претставките и предлозите на граѓаните
10.10.2008 - Стразбур: Средба со Комесарот за човекови права на Совет на Европа г.Томас Хамарберг
10.10.2008 - Стразбур:Средба Маневски - секретар на Венецијанска комисија г.Џани Букикио
09.10.2008 - Стразбур:Средба на министерот за правда Михајло Маневски со генералниот секретар на Советот на Европа Тери Дејвис
09.10.2008 - Прва посета на македонскиот министер на Европскиот суд за човекови права во Стразбур
08.10.2008 - Делегација од министерството за правда предводена од министерот Маневски во посета на Стразбур
07.10.2008 - Врачени решенија на 90 судски преведувачи
06.10.2008 - Средба Маневски - Амбасадор на Соединетите Американски Држави во РМ, г.Филип Рикер
06.10.2008 - Средба Маневски - Амбасадор на Сојузна Република Германија во РМ
03.10.2008 - Советување на тема „Молчењето на државните органи значи одобрување“
03.10.2008 - Крсте Сиваков –избран за член на Судскиот Совет на Република Македонија
03.10.2008 - Средба Маневски – делегација од Апелационо – административниот суд во Лион, Република Франција
01.10.2008 - Подготовки за трансфер на извршните предмети од судовите
01.10.2008 - Обраќање на министерот за правда Михајло Маневски пред студентите на Европскиот универзитет
26.09.2008 - Работна посета на Основните судови во Прилеп, Битола, Охрид и Струга и Апелациониот суд во Битола
26.09.2008 - "Администрирање на локални даноци и такси" - Почеток на обука на вработените во Државниот управен инспекторат
25.09.2008 - Средба Маневски – Мејиас, постојан координатор на Обединетите Нации и претставник на УНДП во РМ
25.09.2008 - Средба Маневски – Пурнер, претставник на Институт за меѓународна соработка при министерството за правда на Република Германија
23.09.2008 - РМ пример за останатите земјите од регионот, во поглед на добрата соработка и почитување на стандардите во борбата против криминалот и корупцијата
22.09.2008 - Јавна расправа за измените на Изборниот законик
19.09.2008 - Средба на министерот Маневски со претставници на УНХЦР
18.09.2008 - Министерот Маневски на средби со граѓани во Охрид , Љубаништа и Пештани
15.09.2008 - Почнува обуката на втората генерација кандидати за судии и јавни обвинители
10.09.2008 - Средба Маневски - преставници на Набљудувачката мисија на ОБСЕ и ОБДАТ
10.09.2008 - Стапуваат во сила законски измени за поефикасно остварување на правата на граѓаните во парнични и управни постапки
03.09.2008 - Министерот Маневски во посета на Валандово , Миравци и Смоквица
02.09.2008 - Шеснаесет новоизбрани судии потпишаа свечени изјави
29.08.2008 - Министерот Маневски во Шевенинген се сретна со Јохан Тарчуловски
27.08.2008 - Министерот Михајло Маневски во посета на Јохан Тарчуловски во Хаг, Холандија
04.08.2008 - Историски момент за ЈО на РМ - Конституиран Советот на Јавните обвинители на Република Македонија
31.07.2008 - Средба на Министерот Михајло Маневски со заменик - шефот на Одделот за владеење на правото на ОБСЕ г. Џовдат Мамадов
30.07.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со специјалниот претставник на ЕУ во РМ, неговата екселенција амбасадор Ерван Фуере
25.07.2008 - СВЕЧЕНО ОТПОЧНУВАЊЕ НА ИЗГРАДБАТА НА НОВОТО КРИЛО
11.07.2008 - Петти состанок на Советот за реформи во правосудството
11.07.2008 - Средба: Маневски – Романска делегација составена од експерти за заштита на на правата од интелектуална сопственост
10.07.2008 - Делегација од Република Македонија присуствува на објавувањето на пресудите за Бошкоски и Тарчуловски во Хашкиот трибунал
04.07.2008 - Доделени сертификати за успешно завршена стручна обука за вработените во Државниот управен инспекторат
02.07.2008 - Министерот Маневски во посета на Основен суд Куманово
02.07.2008 - Размена на искуства од досегашната примената на законот за слободен пристап до информации од јавен карактер
27.06.2008 - Свечено врачување повелби на новоизбрани нотари
26.06.2008 - Работна посета на министерот за правда Михајло Маневски на Основните судови во Прилеп и Битола
26.06.2008 - Средба Михајло Маневски-холандски амбасадор г.ѓа Симоне Филипини
18.06.2008 - Средба Маневски- претседатели на Основните судови - Скопје 1, Тетово, Гостивар и Куманово
18.06.2008 - Научна расправа во МАНУ за кодификација на македонското граѓанско и трговско право
10.06.2008 - Интензивни активности за реформа на Казненото законодавство
05.06.2008 - Работилница – Истраги за организиран криминал и корупција преку информатички технологии
29.05.2008 - Средба со Маршалската служба на САД-Програма за конфискација на имот и средства
27.05.2008 - Свечена заклетва на новоизбрани судии
27.05.2008 - Министрите Селмани и Маневски најавија подобрување на здравствената заштита на затворениците
27.05.2008 - Маневски- За реновирање на затворите во Македонија ќе бидат потрошени 14 милиони евра
27.05.2008 - Министерот Маневски и министерот Селмани во посета на здравствен пункт во КПД Идризово
21.05.2008 - Средба на министерот Маневски со парламентарна –бизнис делегација од Канада
11.05.2008 - ИЗБОРИ 2008 - Министерот за правда Михајло Маневски го заклучи Избирачкиот список
08.05.2008 - Средба на министерот Маневски со Генералниот Директор на Канцеларијата на ОН во Женева
07.05.2008 - Женева, Комитет против тортура на ОН - Позитивна оценка за напредокот на полето на човековите права во РМ
06.05.2008 - Министерот Маневски учествува на седница на Комитетот против тортура на ОН во Женева , Швајцарија
06.05.2008 - Свечено врачување на решенија за именување нотари
30.04.2008 - Обраќање на министерот Маневски на Состанокот на министрите за правда и внатрешни работи во Софија , Р.Бугарија
29.04.2008 - Министерот Маневски учествува на Состанокот на министрите за правда и внатрешни работи што се одржува во Софија, Р.Бугарија
23.04.2008 - Борба против шверцот и пиратеријата - уништени големи количини акцизна стока
21.04.2008 - Јавен увид во избирачкиот список
10.04.2008 - Средба на министерот за правда Михајло Маневски со министерот за правда на Кралството Холандија , г. Ернст Хиршбалин
10.04.2008 - Eurojust и Република Македонија започнаа преговори за Договор за судска соработка
09.04.2008 - Министерот Маневски во Хаг: Започнување преговори со EUROJUST за потпишување Договор за соработка
04.04.2008 - Средба на министерот за правда Михајло Маневски со претседателот на ССМ , Ванчо Муратовски
04.04.2008 - Свечено врачување уверенија на избраните членови на Советот на јавни обвинители од редот на Јавните обвинители
02.04.2008 - Научна расправа во МАНУ- Методи на хармонизација на националното законодавство со правото на Европската унија
02.04.2008 - Тркалезна маса – Улогата на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители во заштитата на независноста и самостојната позиција на судиите и JO
28.03.2008 - Делегацијата од Република Македонија предводена од министерот Маневски успешно го одбрани Извештајот пред Комитот за човекови права на ОН
25.03.2008 - Министерот Маневски учествува на 92-та седница на Комитетот за човекови права на Обединетите Нации во Њујорк, САД
20.03.2008 - Законот за вонпарнична постапка ќе ги растовари основните судови од оставинските предмети
19.03.2008 - Свечено отворени новите работни простории на Судскиот Совет на Република Македонија
05.03.2008 - Затвор Прилеп прв затвор според европските стандарди за ресоцијализација на осудени лица
04.03.2008 - Работна средба : Маневски - Германски експерти соработници во рамки на реформите на Казненото законодавство
29.02.2008 - Започна опремувањето на судовите со ИТ-технологија
28.02.2008 - Работилница - „Нови односи помеѓу полицијата, јавното обвинителство и судовите во претходна постапка“
27.02.2008 - Средба Маневски - Томас Хамарберг, Комесар за човекови права на Советот на Европа
27.02.2008 - Свечено предавање на повелби на 7 именувани извршители
22.02.2008 - Гласање за прв избор на членови на Советот на јавни обвинители од редот на јавните обвинители
22.02.2008 - Промоција на Акциониот план за спроведување на Законот за малолетничка правда
21.02.2008 - Информативна сесија по Предлогот за донесување на Закон за судска служба - Апелационен суд во Скопје
20.02.2008 - Маневски - Фратини на работен состанок во Aкадемијата: Судските реформи и безбедноста се клучни за приближување на РМ кон ЕУ
20.02.2008 - Средба Фратини – Маневски : Импресивна листа на постигнувања во правосудството
20.02.2008 - Продолжуваат активностите за спроведување на изборите за членови за Советот на јавните обвинители од редот на јавните обвинители
18.02.2008 - Соопштение во врска со најавениот прекин на работа на судската администрација во судовите во Република Македонија
14.02.2008 - Обраќање на министерот Михајло Маневски на вториот ден од 4-та Конференција на министрите за правда на Организацијата на Франкофонијата
13.02.2008 - Свечено отворена 4-та конференција на министрите за правда на земјите членки на Организацијата на Франкофонијата во Париз, Франција
13.02.2008 - Министерот Михајло Маневски ќе учествува на 4-та Конференција на министри за правда на Франкофонија во Париз,Франција
12.02.2008 - Министерот за правда демантира: Ниту судиите, ниту судските службеници немаат добиено повеќе хранарина од предвиденото
12.02.2008 - Свечена заклетва на новоизбраните судии
11.02.2008 - Комисијата за првиот избор на членови на Советот на Јавни обвинители од редот на јавните обвинители ги објави кандидатските листи
11.02.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со Шефот на канцеларијата на ОБСЕ во Скопје , г. Доналд Бисон и со г-ѓа Синтија Ли ОПДАТ -Американска амбас
05.02.2008 - Јавна расправа по работниот текст на Законот за изменување и дополнување на Законот за медијација
04.02.2008 - Средба на министерот Маневски со новонаименуваните амбасадори на Република Македонија во Шпанија, Украина и Романија
04.02.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со Шефот на Kанцеларијата на ОБСЕ во Скопје , г. Доналд Бисон
02.02.2008 - Презентација за балансираната картичка за резултати
30.01.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со Високиот комесар на ОБСЕ, амбасадорот Кнут Волебек
28.01.2008 - Тркалезна маса на тема ,,Презентација на упатството за надзор и мониторинг на затворите,,
26.01.2008 - Заменик мин. Сашо Василевски-Министерска средба на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ што се одржа во Брдо кај Крањ , Р. Словенија
18.01.2008 - Назначување на членови на Комисијата за првиот избор на членови на Советот на јавни обвинители од редот на јавните обвинители
16.01.2008 - Средба на министерот Михајло Маневски со Н.Е. амбасадор,директор на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ
15.01.2008 - Информативна сесија по Предлогот за донесување на закон за судска служба – Апелационен суд Гостивар
14.01.2008 - Работилница - Обука за надзор над работата на извршителите од аспект на Законот за извршување
09.01.2008 - Информативна сесија за Предлогот за донесување на Законот за судска служба –Основен суд Битола
03.01.2008 - Информативна сесија за Предлогот за донесување на законот за судска служба –Апелационен суд Скопје
31.12.2007 - СРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ
27.12.2007 - Информативна сесија за Предлог законот за судска служба
26.12.2007 - Министерот Маневски го посети Дневниот центар за згрижување на деца заболени од церебрална парализа
24.12.2007 - Интервју со министерот за правда Михајло Маневски, Скопје, 23 декември (МИА)
20.12.2007 - Средба на министерот Маневски со новонаименуваниот амбасадор на Република Македонија во Обединетото кралство Англија
17.12.2007 - Успешна реализација на проектот;”Подобрување на изборниот процес и надминување на изборните нерегуларности”
17.12.2007 - Свечено отворен Апелациониот суд Гостивар
14.12.2007 - Презентирани активностите за постојано стручно усовршување на судиите и јавните обвинители од областа на меѓународното хуманитарно право
14.12.2007 - Средба Министер Михајло Маневски – Ивајло Изворски, раководител на преговорите за ПДПЛ 3 со Светска Банка
12.12.2007 - Продолжува реализација на проектот: ПРИМЕНАТА НА ЗАКОНОТ ЗА ОПШТАТА УПРАВНА ПОСТАПКА ВО ЕДИНИЦИТЕ НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ВО ОБЛАСТА НА УРБАНИЗМОТ
12.12.2007 - Средба на министерoт за правда Михајло Маневски со Францускиот амбасадор Бернар Валеро и со Жан Мишел Калард, директорот на судските администратори
10.12.2007 - Свечено обраќање на министерот Маневски во МАНУ
10.12.2007 - Свечено отворен Управен суд – Скопје
09.12.2007 - Одбележан Меѓународниот ден на борбa против корупцијата
07.12.2007 - Претставен проектот - Стратегијата за реформи во казнено-правниот систем и почитувањето на човековите права во Република Македонија
07.12.2007 - Законот за бесплатна правна помош чекор напред во усогласувањето со европското законодавство
06.12.2007 - Директорот на Државниот управен инспекторат Димитар Ѓеорѓиевски присуствува на 25 Пленарно Собрание на MONEYVAL Комитетот на Советот на Европа
06.12.2007 - Фатен избеганиот затвореник од Идризово – Владета Милачиќ во притвор во Република Србија
06.12.2007 - Продолжува реализација на проект: ПРИМЕНАТА НА ЗАКОНОТ ЗА ОПШТАТА УПРАВНА ПОСТАПКА ВО ЕДИНИЦИТЕ НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ВО ОБЛАСТА НА УРБАНИЗМOT
06.12.2007 - Средба Маневски – судија на Европскиот суд за човекови права Мирјана Лазарова Трајковска
03.12.2007 - Предлог за донесување на Закон за лобирање
03.12.2007 - Предлог за донесување на Закон за постапување по претставки и предлози
03.12.2007 - Законот за бесплатна правна помош исполнување на начелото за социјална држава
30.11.2007 - Законот за бесплатна правна помош ќе обезбеди еднаков пристап до правдата
30.11.2007 - Реализација на проект на тема: ПРИМЕНАТА НА ЗАКОНОТ ЗА ОПШТАТА УПРАВНА ПОСТАПКА ВО ЕДИНИЦИТЕ НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ВО ОБЛАСТА НА УРБАНИЗМОТ
30.11.2007 - Средба Маневски - претставници на Здружението за кривична правда и криминологија, ОБСЕ, ОПДАТ и Сорос
29.11.2007 - Известување за приемот на Комората на извршители на Република Македонија како членка на Меѓународната Унија на судски извршители
29.11.2007 - Средба Маневски – Унгарски Амбасадор
27.11.2007 - Министерот Маневски ја достави целокупната документација од хрватските власти до Јавното обвинителство -Скопје
26.11.2007 - Министерот Маневски: новинарски прашања - ИКТ стратегијата
26.11.2007 - Презентирана ИКТ Стратегијата за правосудството 2007-2010 година
21.11.2007 - Поставување на камен темелник на депо и магацински простор за управување со предмети одземени во судска постапка
20.11.2007 - Од Министерството за правосудство на Република Хрватска доставени списите за преземање на кривично гонење на Ѓорѓи Ѓорѓиевски
15.11.2007 - Средба на министерот Михајло Маневски со Н.Е. aмбасадорот на ЕУ во РМ г.Ерван Фуере
15.11.2007 - Средба на министерот Михајло Маневски со помошникот на Генералниот Секретар на НАТО г.Мартин Ердман
14.11.2007 - Средба на министерот за правда, Михајло Маневски со г.ѓа Хонг Веј Гао, шеф на мисијата на УНИЦЕФ во Скопје
14.11.2007 - Свечено примопредавање на ИТ - опрема, донација на Агенцијата на САД за меѓународен развој – USAID
13.11.2007 - Средба Министер Маневски со Главниот Државен обвинител на Хрватска Младен Бајиќ и делегација од јавното обвинителство на Хрватска
12.11.2007 - Средба Министер Маневски со Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во РМ Џорџо Радикати и Амбасадорот на ЕУ во РМ Ерван Фуере
12.11.2007 - Средба на министерот Михајло Маневски со омбудсманот на Арагон-Шпанија, г.Фернандо Виценте
09.11.2007 - Поддржан четвртиот извештај за спроведување на Стратегијата за реформи на правосудниот систем
05.11.2007 - ПРЕГЛЕД на активности на Министерството за правда
05.11.2007 - Свечена заклетва на новоизбраните судии на Управниот суд и Апелациониот суд- Гостивар
30.10.2007 - Работни средби на работната група за изготвување на Законот за судската служба со синдикатот на УПОЗ
26.10.2007 - Јавна расправа по Предлогот за донесување на Закон за постапување по претставки и предлози
26.10.2007 - Министерот Маневски се обрати на 28 –та конференција на советот на европа посветена на пристапот на правдата на ранливите групи
25.10.2007 - На Конференција на Европски Министри за правда министерот Маневски ја потпиша Конвенцијата на Советот на Европа за заштита на децата
22.10.2007 - Делегација на Државниот управен инспекторат, предводена од директорот Димитар Ѓеорѓиевски е во студиска посета на Министерството за јавна управа
16.10.2007 - Средба на министерот Михајло Маневски со новинари од печатени медиуми од неколку западноевропски земји
05.10.2007 - Заменик министерот Сашо Василевски учествува на ЕУ-Западен Балкан Министерскиот форум за правда и внатрешни работи во Словенија
04.10.2007 - Тркалезна маса „Заокружување на реформите во судството и усогласување на граѓанското законодавство со стандардите на ЕУ"
04.10.2007 - Маневски очекува Собранието денеска да го комплетира Судскиот совет
03.10.2007 - Прв редовен надзор во основните и средните училишта во Република Македонија во управното и канцелариското работење
01.10.2007 - Заменик министерот Сашо Василевски учествуваше на Неформалниот состанок на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ
19.09.2007 - Директорот на Државниот управен инспекторат, Димитар Ѓеорѓиевски на Годишната конференција на Европската група за јавна администрација во Мадрид
04.09.2007 - Презентација на софтверската апликација СИС – Судски Информативен Систем
04.09.2007 - Засилен надзор и зајакнување на капацитетите на Државниот управен инспекторат - придонес за реформа на државната администрација
25.08.2007 - Една Година Влада - Министерство за правда
16.07.2007 - Извршен инспекциски надзор од Државниот управен инспекторат во општините
12.07.2007 - Излагање на министерот за правда Михајло Маневски на презентацијата на државната програма за превенција и репресија на корупцијата
06.06.2007 - Предавање на министерот за правда Mихајло Mаневски пред студентите на првиот приватен универзитет – фон
06.06.2007 - Средба на министерот за правда Mихајло Mаневски со претседателот на европското здружение на правници
14.05.2007 - Првата национална конференција за Законот за општата управна постапка и надллежностите на Државниот управен инспекторат и општините
04.05.2007 - Министерот Маневски на четвртиот Форум на европски правници во Виена
01.05.2007 - Министерот Маневски на Европскиот ден на правници во Виена
17.04.2007 - Делегација на Министерството за правда во посета на Хрватска и Словенија
13.04.2007 - Министерот за правда Михајло Маневски на средба на министрите за правда и внатрешни работи од земјите учеснички во Процесот на соработка
11.04.2007 - Информацијата по однос на предмети пред Европскиот суд за човекови права
11.04.2007 - Министерот Маневски ќе учествува на собир на министрите за правда и внатрешни работи на земјите од југо-источна Европа учеснички во Процесот на сораб
03.04.2007 - Новиот Закон за меѓународно приватно право е хармонизација со стандардите на Европската унија
29.03.2007 - Министерот Маневски на средба со студентите од Факултетот за јавна администрација
28.03.2007 - Законот за парнична постапка помага во зголемувањето на ефикасноста на судовите – оценка на судиите од Велес
27.03.2007 - Информатичкиот центар на Министерството за правда чекор напред во спроведувањето на реформите во правосудството
27.03.2007 - Се отвара Информатичкиот центар за поврзување на правосудните институции
26.03.2007 - Новиот Закон за малолетничка правда ја нагласува превенцијата и примената на алтернативни мерки наместо затвор
24.03.2007 - Имплементацијата на Законот за извршување со позитивни резултати
19.03.2007 - За Основниот суд во Куманово најголем проблем финансиите
16.03.2007 - Позитивна оценка на Венецијанската комисија за предлог законите доставени од Министерство за правда
15.03.2007 - Министерот Маневски на пленарна сесија на Венецијанска комисија
09.03.2007 - Маневски: Судскиот совет даде согласност за притвор на претседателот на Основниот суд во Кочани
09.03.2007 - Средба на Министерот Маневски со директорите на казнено-поправните установи
06.03.2007 - Министерот Маневски на средба со членови на Венецијанската комисија при СЕ
02.03.2007 - Иницијален тренинг за новоименуваните извршители
01.03.2007 - Расправи по Предлогот на Судскиот деловник
27.02.2007 - УТВРДЕНИ НЕПРАВИЛНОСТИ ВО СЛУЧАЈОТ ГРАДСКИ ПАЗАР СТРУМИЦА
24.02.2007 - Извештај од регионалната тркалезна маса
23.02.2007 - ЗАКОН ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД
19.02.2007 - ЈАВЕН ОГЛАС за избор на тројца кандидати за судија од Република Македонија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур
13.02.2007 - Предлог за донесување на законите за Јавно обвинителство и Законот за советот на јавните обвинители
12.02.2007 - Стратегијата за информатичка и комуникациска технологија чекор напред кон стандардите на ЕУ
09.02.2007 - Заменик министерот за правда Василевски во дводневна посета на Софија
08.02.2007 - Започнува постапката за собирање потписи за членување во политички партии
02.02.2007 - Потпишан втор Меморандум за разбирање и соработка меѓу програмата на УСАИД за човеков и институционален развој и Министерството за правда
31.01.2007 - Проширување на соработката во областа на правдата меѓу Република Македонија и Република Кина
31.01.2007 - Министерот Маневски се сретна со украинскиот амбасадор Москаленко
26.01.2007 - ОБСЕ ќе продолжи со поддршката на реформите во правосудството
25.01.2007 - Средба Маневски - Колстон
Со имплементацијата на реформските закони Република Македонија ќе ја оствари целта за интеграција во НАТО
24.01.2007 - Зајакнувањето на Јавното обвинителство чекор повеќе во борбата против организираниот криминал
18.01.2007 - Побарана екстрадиција на Станислава Полетан
15.01.2007 - Министерот Маневски и министерката Јанкуловска на состанок на министрите за правда и внатрешни работи од ЕУ
14.01.2007 - Средба на министрите за правда и внатрешни од ЕУ и од земјите кандидати во Дрезден
12.01.2007 - Од средбата на Македонската владина делегација и Главната хашка обвинителка Карла дел Понте
10.01.2007 - Брифинг во врска со Информацијата за работата на комисиите за денационализација
29.12.2006 - Среќна Нова 2007 Година
27.12.2006 - Свечено врачување на уверенија на избраните членови на Судскиот совет на Република Македонија од редот на судиите
25.12.2006 - Предлог за донесување на закон за изменување и дополнување на изборниот законик
20.12.2006 - Зајакнување на соработката меѓу Македонија и Италија во делот на организираниот криминал
11.12.2006 - Средба на министерот Маневски со претседателот на УПОЗ, Муратовски
09.12.2006 - За спроведување на реформите се потребни европски образовани кадри
08.12.2006 - Искуствата на италијанските експерти значајни за Јавното обвинителсво на Република Македонија
08.12.2006 - Министерот Маневски се сретна со претставници на Државната Комисија за спречување на корупцијата
06.12.2006 - Изјава на Министерот за правда, Михајло Маневски по повод Сто дена Влада на Република Македонија
04.12.2006 - Европските искуства во борбата против прењето пари значајни за Македонија
04.12.2006 - Подобрувањето на услугите на граѓаните е императив за институциите со јавни овластувања
01.12.2006 - Сто дена Влада – Министерство за правда
24.11.2006 - Претседателот Црвенковски и министерот Маневски во посета на „Идризово“
20.11.2006 - Соработката на омбудсманите важна за постигнување поголема ефикасност во функционирањето
17.11.2006 - Министрите Маневски и Јанкуловска на форум во Тирана „ЕУ-Западен Балкан”
16.11.2006 - Изборни резултати од гласањето за првиот избор на членови на Судскиот совет на Република Македонија
15.11.2006 - Реформите во правосудството - приоритет
14.11.2006 - Први избори за членови на Судскиот совет на РМ од редот на судиите
13.11.2006 - Државниот управен инспекторат утврди груби неправилности во документите за зградата кај Градскиот стадион во Скопје
10.11.2006 - Судската соработка во кривичната материја предуслов за поефикасна борба против меѓународниот криминал
09.11.2006 - Слободниот пристап до информации придонес во развојот на демократијата во РМ
07.11.2006 - Утврдени кандидатите за избор на членови на Судскиот совет на РМ од редот на судиите
01.11.2006 - Средба Маневски-Четертон-Вајнинг (Македонија треба да води офанзивна политика)
01.11.2006 - Започнува примената на Законот за медијација
31.10.2006 - Швајцарија ќе ја подрржува Македонија во реформските активности
31.10.2006 - Управните инспектори во надзор на апелациите Штип, Битола и Скопје
30.10.2006 - Известување
27.10.2006 - Германија ќе продолжи со поддршката на реформите
27.10.2006 - Ќе се интензивира соработката во борбата против организираниот криминал
27.10.2006 - Утврден бројот на кандидатите за избор на членови на првиот Судскиот совет
24.10.2006 - Состанок на координативното тело за остварување на соработка во вршењето на работите од инспекциски надзор
24.10.2006 - Тркалезна маса - Статусот на Јавното обвинителство
19.10.2006 - Министерот Маневски се сретна со Заменик јавниот обвинител Станков
19.10.2006 - Кралството Холандија ќе продолжи со поддршката на реформите
19.10.2006 - Подготовката на Законот за заштита од дискриминација чекор кон Европа
19.10.2006 - Министерот Маневски во “Клуб 120”
18.10.2006 - Средба на министерот Маневски со делагација на ССМ
13.10.2006 - Македонија презема мерки за ефикасна заштита на жртвите
12.10.2006 - Министерот Маневски на конференција на европските министри за правда
10.10.2006 - Управните инспектори во засилен надзор во спроведувањето на денационализацијата
06.10.2006 - Работна средба на Министерот за правда Михајло Маневски со нотарите
04.10.2006 - Министерот Маневски се сретна со омбудсманот на Република Бугарија
28.09.2006 - Конститутивна седница на Комисијата за првиот избор на членови на Судскиот совет на Република Македонија од редот на судиите
25.09.2006 - Реформите треба да продолжат со имплементација на законите
25.09.2006 - Средба на Министерот за правда со претставници на Здружението на судиите на Република Македонија
23.09.2006 - Работна средба на Министерот за правда со извршителите и претседателите на Основните судови
18.09.2006 - Формиран Иницијативен одбор за основање на Комората на медијатори
16.09.2006 - ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА МИХАЈЛО МАНЕВСКИ ЗА „ДНЕВНИК„ 16-17 Септември 2006 година
15.09.2006 - Република Австрија ја поддржува Македонија во реформските чекори
06.09.2006 - Средба Маневски - Фуере
05.09.2006 - Министерот Михајло Маневски го прими шефот на мисијата на ОБСЕ Карлос Паиш
14.07.2006 - Договор за финансирање на одбраната на Љубе Бошковски
05.07.2006 - Средба на министерот Младеновска-Ѓорѓиевска со амбасадорот Гловер
30.06.2006 - Средба на Министерот Младеновска-Ѓорѓиевска со амбасадорот Фуере
14.06.2006 - Република Македонија не треба да му плати оштета на Перушан Јашаров
24.05.2006 - Посета на подрачна единица Штип
12.05.2006 - Именувани 31 извршител
26.04.2006 - Втор конкурс за извршители
14.04.2006 - Објавен конкурс за именување извршители
12.04.2006 - Конституиран Управниот одбор на Академијата за обука на судии и јавни обвинители
07.03.2006 - Во Скопје се отвори Академија за обука на судии и обвинители
24.02.2006 - Договорена поинтензивна соработка со министерството за правда на Словенија
16.02.2006 - Министерот за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиеревска се сретна со обвинителот Карла дел Понте
01.02.2006 - Правниот совет на Владата на РМ за реформите во правосудството
23.01.2006 - Седница на Комисијата за ажурирање на Избирачкиот список
13.09.2005 - Договор со БиХ за правна помош
13.09.2005 - Јавна расправа за Нацрт амандманите на Уставот на РМ
 - Во просториите на Министерството за правда се одржа четвртиот состанок на Советот за реформа на правосудниот сектор
 - Будва, Црна Гора – зам. мин. за правда Билјана Бришкоска - Бошковски учествуваше на Конференција на министрите за правда и внатрешни работи
 - 
 - 
 - Завршна конференција за проектот ИПА 2007 “Поддршка за ефикасно, ефективно и модерно функционирање на Управниот суд,,
 - Во рамки на кампањата ,, Учиме за ЕУ,, министерот за правда Михајло Маневски денеска одржа предавање во гимназијата ,,Кочо Рацин“ во Велес
 - Информатика во пправосудството
 - Информативна сесија по Предлогот за донесување на закон за судска служба –Апелционен суд Гостивар
   
 
 

(c) Copyright 2005, Ministry of Justice of the Republic of Macedonia, Ul. Jurij Gagarin 15, 1000 Skopje, e-mail: contact@mjustice.gov.mk