Драстично зголемување на бројот на предмети кај медијаторите
18 април 2019

Денеска, во организација на Комората на медијатори на Република Северна Македонија се одржа Европска конференција за медијација на тема „Медијацијата и бизнисот – со развојот на медијацијата расте бизнисот“, на која свое обраќање имаше и министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска. ...

Демант: Возилото во кое влегува Дескоска е приватно, службените возила на Владата се Фолксваген пасат
14 април 2019

Денеска, во дел од медиумите беше пренесена лажна вест дека министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска го користи службеното возило за да оди на собирот за поддршка на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. ...

Политичките партии да дадат приоритет на европската перспектива на нашата држава
09 април 2019

Вчера, 8 април 2019 година, се одржа средба на која се разгледуваше последниот законски текст за Јавното обвинителство. ...

Министерката Дескоска се сретна со шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР Корин Јонкер
05 април 2019

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска се сретна со делегација на Мисијата за набљудување на Претседателските избори 2019 ОБСЕ/ОДИХР, предводена од шефот на мисијата г-ѓа. Корин Јонкер. ...

Со барања за амнестија нема право и правда во нашата држава
04 април 2019

Услов за отпочнување на преговорите со ЕУ е донесување Закон за Јавно обвинителство кој ќе овозможи право и правда и казнивост на криминалот во нашата држава. ...